Sosyal Medya

Finans

İş Yatırım:  Türk Şirketleri Eurotahvilleri değer yitiriyor

Halkbank’ın tekrar ön plana sürülmesi tedirginliği artırdı, panik satışlar Halkbank kıymetleri üzerinde güçlü düşüşlere neden oldu

İş Yatırım:  Türk Şirketleri Eurotahvilleri değer yitiriyor

Suriye operasyonu sonrası satışların arttığı Türk hazine ve şirket eurobondları haftanın genelinde zayıf performans göstermeyi sürdürdü, Trump’un Türkiye’ye güçlü ambargolar uygulayacağını belirtmesine tepki olarak satışlar hızlanırken, atılan adımların beklenen kadar sert olmaması düşüşü yavaşlatan etken olsa da, geçtiğimiz sene yaşanan kriz döneminde güçlü cezalar uygulanacağına dair beklentiler oluşan Halkbank’ın tekrar ön plana sürülmesi tedirginliği artırdı, panik satışlar Halkbank kıymetleri üzerinde güçlü düşüşlere neden oldu. Dış piyasalarda ise, ABD-Çin arası görüşmelere dair manşetler piyasaya yön verirken, Brexit’in gerçekleşmesine çok yaklaşılması piyasalarda belirsizliği azaltan gelişme olarak pozitif fiyatlandı.

 

Türkiye on yıl vadeli hazine kıymeti haftaya 6,94% seviyesinde başlarken, Trump’un “büyük yaptırımlar” uygulanacağına dair açıklamaları ve diğer ülkelerin Türkiye’ye karşı attığı adımlar getirilerin yaklaşık yirmi baz puan yükselmesine etki etti, uzun vadeli kıymetlerde de satışlar yaşanırken hareketlilik kısa ve orta vadeye göre daha hafif kaldı, 2047 vadeli kıymet dokuz baz puan yükselerek 7,27% seviyesine genişledi. ABD’nin attığı adımlar sonrası ise dip seviyelerden bir miktar alım yaşanırken, yakın tarafta getiriler hafta başına göre on baz puan artışa işaret etti, uzun tarafta ise eski seviyelere dönüş gerçekleşti.

 

CDS primi dalgalı seyrediyor

Cuma günü 394 seviyesinde kapanış yapan beş yıllık ülke CDS primi 420 seviyesine yükseldikten sonra hafta başı açılış seviyesi olan 403’e çekildi. Halkbank kıymetleri, yeni cezalara dair spekülasyonlar sonrası sert satışlar yaşadı, par seviyesine yakın işlem gören 2020 vade kıymette getiriler 17-18% getiri seviyelerine genişlerken, risk almak isteyen yatırımcıların taleplerine karşılık yeterli satıcının bulunmaması ile düşüş hızı yavaşladı, 400-500 baz puan toparlanan kıymetler hala cazip getiri sunarken, likiditeye erişim oldukça zayıfladı. İş Bankası kıymetleri de diğer kıymetler gibi satış baskısına maruz kalırken, hafta başında 5,85% seviyesinde bulunan 2021 vade kıymetin getirisi 6,45%’e genişledi, 6,70% getiri ile işlem gören 2022 vade Vakıfbank senior kıymeti ise 7,29%’ye genişledi. Yakın zamanda likiditesi dönem dönem sıfırlanan sermaye benzeri kıymetlere olan talep azalırken, İş Bankası 2028 vadeli kıymet getirisi iki hafta öncesine göre 100 baz puan arttı.

 

ABD tahvil faizleri yükseliyor

 

ABD on yıllık tahvilleri Çin ile ticarete dair ABD tarafından gelen olumlu açıklamalar ile satış görürken, Brexit’e dair olumlu haber akışı da satışları hızlandırdı, Salı günü 1,67% seviyesinde bulunan getiriler 1,80’e kadar genişledi, ABD verilerine dair zayıflık bu ay yapılacak Fed toplantısında faiz indirim ihtimalini güçlendirse de, olumlu haber akışı ile yatırımcılar şimdilik ekonomik verileri biraz daha göz ardı ederek riskli varlıklara yöneldi. Eylül ayı sonlarında -0,65% seviyesinde olan Alman on yıllık tahvilleri de olumlu haber akışı ile -0,35% seviyesine kadar daraldı.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler