Sosyal Medya

Finans

IMF’den Türkiye için  yeni açıklama:  Yeni açıklama yok

Uluslararası Para Fonu (IMF) baş sözcüsü Gerry Rice, Türkiye’nin ekonomik istikrar için adımlar atması gerektiğini söyledi. Rice Washington’da düzenlediği olağan…

IMF’den Türkiye için  yeni açıklama:  Yeni açıklama yok

Uluslararası Para Fonu (IMF) baş sözcüsü Gerry Rice, Türkiye’nin ekonomik istikrar için adımlar atması gerektiğini söyledi.

Rice Washington’da düzenlediği olağan basın toplantısında, diğer bazı ülkelerle birlikte Türkiye ekonomisine ilişkin soruları da yanıtladı.

Rice, “IMF Türkiye’deki koşulları izlemeye devam ediyor. Fon, ‘ekonomik istikrarı sağlamak için kapsamlı ve açıkça iletişimi olan bir politika paketi’ öneriyor” dedi.

Rice, ayrıca, “Türk yetkililerden IMF’ten finansal destek için bir talep konusunda hazırlık işareti görmedik” değerlendirmesinde bulundu.

 

IMF Dış İlişkiler Direktörü Gary Rice, Türkiye’deki ekonomik durumu  yakından izlediklerini belirtti ve Türkiye’ye önerilerine ilişkin önceki  açıklamalarını tekrar etti.

Rice, dün düzenlediği haftalık basın toplantısında Türkiye’ye ilişkin  soruyu da yanıtladı. Bir katılımcının, “S-400 ssistemleri satın alması  nedeniyle ABD’nin ekonomik yaptırımları ile karşı karşıya kalınması  yönünde ciddi bir olasılık bulunduğu haberleri dikkate alındığında Türk  ekonomisinin görünümü konusunda karamsar mesajlar duyuyoruz. Türkiye konusunda endişeli misiniz ve bu ekonomik yaptırımların etkisinin ne  olacağı konusunda ne öngörüyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Rice,

“Türkiye konusunda söyleyebileceğim, ekonomik durumu çok yakından  izlemeye devam ettiğimizi olacak. Bu yeni bir açıklama değil, önceki  açıklamamızı tekrar ediyorum, Türkiye’ye makroekonomik ve finansal  istikrarı korumak için geniş kapsamlı ve açık iletişime dayanan  politika paketi tavsiye ettik. Tekrar söyleyeyim, bu yeni bir şey  değil, sadece vurguluyorum, tekrarlıyorum. Türk otoritelerin IMF’ten  bir finansal destek talep etmeye hazırlandıklarına dair herhangi bir  işaret almadık. Yaptırımlar konusuna gelince ise, olası etkileri  konusunda spekülasyonda bulunmak istemiyorum” diye konuştu.

 

 

ParaAnaliz’in özgün ve tarafısz haber ve yorumlarına erişmek için biz Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler