Sosyal Medya

Finans

IMF:  Türkiye ile stand-by görüşmesi yok

Cuma akşam üstü 5.80 ve üstünü sınayan dolar/TL’nin geri çekilmesinde etken olan bir dedikodu yağmuruna şahit olduk. Bu dedikodulardan biri…

IMF:  Türkiye ile stand-by görüşmesi yok

Cuma akşam üstü 5.80 ve üstünü sınayan dolar/TL’nin geri çekilmesinde etken olan bir dedikodu yağmuruna şahit olduk. Bu dedikodulardan biri de Albayrak’ın Washington’da IMF ziyaretinin bir stand-by anlaşması için zemin yoklama mahiyetinde olduğu yönündeydi. Basın toplantısında soruları yayınlayan Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, Türkiye’ye yardım sağlanması konusunda Ankara’yla gizli görüşmelerin yapılmadığını belirtti.

 

Thomsen, bugünkü basın toplantısında, gazetecilerin Türkiye’yle, bu ülkeye mali yardımın sağlanması konusunda gizli görüşmelerin yapılıp yapılmadığı sorusuna yanıtında, “Hiçbir gayri resmi, gizli görüşme yok” dedi.

Ankara ile tüm görüşmelerin, IMF’nin üye ülkelerin ekonomilerine yönelik yaptığı sıradan gözlem çerçevesi içinde yapıldığını belirten Thomsen, Türkiye yönetimine, makroekonomik istikrarın sağlanması adına Merkez Bankası’na tam bağımsızlık sağlama çağrısında bulundu.

 

 

“Türkiye para politikaları da dahil son altı ayda önemli tedbirler aldı.” diyen Thomsen, ülkenin enflasyon beklentisini yeniden belirleyerek, enflasyonu düşürmek için sıkı bir para politikası izlemesi gerektiğini söyledi.

 

IMF, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla her bir üye ülkenin ekonomik gelişmelerine ilişkin olarak (genellikle yılda bir kez) ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunuyor. IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında yapıldığı için “Madde IV Görüşmeleri” olarak da adlandırılan bu görüşmeler IMF’nin her üyesi gibi Türkiye ile de her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

 

ParaAnaliz’in özgün haber ve yorumlarına  anında ulaşmak için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler