Sosyal Medya

Finans

IMF:  Ticaret Savaşı belirsizliği geçmiş dönemlerin 10 katı

IMF, dünya ekonomisinde büyümenin 0.75 puan düşeceğini de hesapladı

IMF:  Ticaret Savaşı belirsizliği geçmiş dönemlerin 10 katı

Dünyanın bankası ve bir numaralı veri tabanının sahibi IMF gün geçtikçe karamsarlaşıyor. Dün yayınladığı raporda Ticaret Savaşı’nın yarattığı belirsizliklerin geçmiş dönemlerde yaşanan ticaret kavgalarının 10 misli olduğuna dikkat çeken IMF, dünya ekonomisinde büyümenin 0.75 puan düşeceğini de hesapladı. JP Morgan bileşik PMI ve ABD ISM gibi anketler belirsizliğin ticaret yanında ihracat siparişleri ve sabit sermaye yatırımlarını da olumsuz etkilediğine şahitlik ediyor.

Halen %3 civarında büyüdüğü tahmin edilen dünya ekonomisi için 0.75 puan ivme kaybetmek, resesyonun eşiğine gelmek anlamını taşıyor.

 

Amerika kıtası ve Asya-Pasifik’in ABD ile Çin arasındaki ticaret  savaşından en çok etkilenen bölgeler olduklarını ifade eden IMF, Afrika’nın ise en az etkilenen bölge olduğunu vurguladı.

 

IMF’nin  belirsizlik endeksi Economist Intelligence Unit’in 1968’den beri yayınladığı raporlar tarayarak “gümrük vergisi”, “ticaret”, “belirsizlik” ve “korumacılık” kelimelerinin ne sıklıkta kullanıldığını kaydediyor.

 

Video:  Dünyayı batıran adam Trump

 

Dünya ekonomisinde karamsarlık artıyor

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler