Sosyal Medya

Finans haberleri

Hisse traderları şimdiden Mart için terliyor

Mart’ı düşünmek için çok mu erken?  Bir daha düşünün. Hisse senedi piyasalarında trend belirleyen iki olay Mart ayında çözüme kavuşacak—bir…

Hisse traderları şimdiden Mart için terliyor

Mart’ı düşünmek için çok mu erken?  Bir daha düşünün. Hisse senedi piyasalarında trend belirleyen iki olay Mart ayında çözüme kavuşacak—bir şekilde.  2 Mart’ta ABD-Çin Ticaret Savaşı’nda ilk perdenin nasıl biteceğini göreceğiz. 29 Mart’ta ise Birleşik Krallık AB’den ayrılacak, ya anlaşmayla, ya da anlaşmasız.  Aralık’tan bu yana ralli yapan global hisse piyasaları zaten  yavaşlayan karlar ve küresel büyüme ivmesinin  baskısı altında.  Kötü haber(ler) yılın ilk satış dalgasını başlatabilir.

 

ABD’nin dev perakende aracı kurumu  Charles Schwab’ın hisse ve türev ürünlerden sorumlu GMY  Randy Frederick MarketWatch’a “Jeo-politik risklerin fiyatlanması bağlamında çok kritik bir ay yaklaşıyor” yorumunu verdi.

 

Gerçekten de öyle, ne ABD-Çin, ne de Brexit cephesinden gelen son haberler iyiye alamet değil.  2 Mart mühletinden önce Çin Başkanı Xi Jinping’le görüşmesi beklenen Trump, zirveyi erteledi. Nerdeyse bir yıldır süren müzakerelerde fikri mülkiyet ve zorla teknoloji transferinin engellenmesi başlıklarında gelişme kaydedilemediği belirtiliyor.

 

Bugün (Pazartesi 11 Şubat) ABD Ticaret Temsilcisi (Bakan Düzeyinde) Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin Beijing’e uçarken, Trump’ın Milli Ekonomik Konsey  Başkanı Larry Kudlow “iki tarafın pozisyonları arasında hala uçurum var” dedi.

 

2 Mart’a kadar karşılıklı ek gümrük vergilerini %10 düzeyinde tutacak bir ara-çözüm bulunsa da (aksi halde bu vergiler %25’e yükselecek), ABD işdünyasını saran belirsizlik ortadan kalkmayacak. Kısmi bir uzlaşma bile sabit sermaye yatırımlarını askıya alan Amerikan  firmalarını rahatlatabilir.

 

National Securities baş stratejisti Arthur Hogan MarketWatch’a “Global duraksamada ticaret başrolü oynadı. Bir çok şirket sonucu görünceye kadar para harcamaktan kaçınıyor” dedi. Hogan’a göre kısmı bir antlaşma bile işdünyası ve Borsaları rahatlatır, o güne kadar yatay seyir en olası senaryo. H

 

Atlantik’in öteki kıyısında, Brexit’e dostane çözüm çabaları hiç mesafe kaydedemedi. 29 Mart’ta İngiltere’nin hiç bir ikili ticaret ve serbest dolaşım antlaşması olmadan AB’den kopması artık en olası senaryo olarak niteleniyor.

 

Bu durumda, İngiltere ve ona yoğun ihracat yapan Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ekonomiler sarsılırken,  yükselen güvensizlik bazı ABD pazar ve şirketlerini de etkisi altına alabilir.

 

 

R.W. Baird & Co. hisse pazarlama müdürü Jon Dekker “O kadar Brexit oyun sonu var ki, kafamız karıştı. Biraz ışık görsek, ona göre pozisyon alacağız” derken, 30 Mart sabahı yaşanacak karmaşanın da habercisi oldu.

 

 

Osman Ulagay—AB resesyonla flört ediyor

Gelişen Piyasalarda iklim değişiyor

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler