Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Halk Yatırım Şirket Analizi Bülteni: Ereğli Demir Çelik

Zorlu küresel ortama karşılık iç dinamiklerin desteği...

Halk Yatırım Şirket Analizi Bülteni: Ereğli Demir Çelik

İç tüketimde toparlanmanın belirginleşmesinin çelik tüketimini destekleyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’de çelik tüketimi, genel ekonomik büyüme ile yakından ilişkisi bulunmasından dolayı, 2018 ve 2019 yıllarındaki zayıf ekonomik büyümeden olumsuz etkilendi. Bu çerçevede de, Ereğli’nin iç piyasa satışları 2018’de %12,5, 2019’un ilk altı aylık döneminde de yıllık bazda %9,5 daraldı. Ancak 2020’den itibaren, ekonomik dengelenmenin güçlenerek devam etmesine ek olarak, toparlanma eğiliminin hakim olduğu otomotiv ve beyaz eşya gibi ertelenen özel tüketimi içeren sektörlerden alınan olumlu sinyaller, TCMB’nin faiz indirim sürecini kademeli bir şekilde sürdürmesi, iyileşen güven ortamı ve gerileyen enflasyon ile birlikte artan alım gücü eşliğinde iç tüketimde toparlanmanın belirginleşmesinin, çeliğin yoğunluklu kullanıldığı dayanıklı tüketimi ve dolayısıyla çelik tüketimindeki artışı desteklemesini bekliyoruz. Bu doğrultuda, 2019 yılında %6,3 azalacağını öngördüğümüz Ereğli’nin iç satışlarının, 2020 ve 2021 yıllarında sırasıyla %3,2 ve %2,5 artacağını tahmin ediyoruz.

Sağlam bilanço yapısı ve düzenli temettü getirisine karşılık düşük çarpanlar. Şirket güçlü nakit yaratma kabiliyeti ile mevcut durumda nakit fazlası pozisyonuna sahip bulunmaktadır. Net nakitin bilanço büyüklüğü ile kıyaslandığında, BIST 30 içerisinde en sağlam bilanço yapısına sahip şirketler arasında bulunmaktadır. Ek olarak, net nakit/FAVÖK rasyosu da 2019 yılı 6 aylık rakamları itibariyle 0,13x ile oldukça iyi seviyededir. Ayrıca Ereğli, sağlam nakit akışı sayesinde son 3 yılda ortalama %86 kar dağıtım oranı ve %10,7 temettü verimliliği ile, BIST 30 içerisinde en yüksek temettü verimliliğine sahip üç şirketten birisi konumunda bulunuyor. Tüm bu pozitifliklere karşın, son 3 yılda küresel benzerlerine kıyasla 1 yıl ileri tarihli FD/FAVÖK çarpanı bazında ortalama %10 iskontolu işlem gören Ereğli, son işlem günü kapanışı itibariyle %28 iskontolu işlem görüyor.

Değerleme. EREGL son altı ayda, özellikle demir cevheri fiyatlarındaki yükseliş ve zayıf iç tüketim gibi unsurlar nedeniyle, BIST 100 Endeksi’ne kıyasla %15 negatif ayrıştı. Ancak, NisanTemmuz döneminde demir cevheri fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş (son üç aylık dönemde dolar bazında yaklaşık %20 geriledi), ticaret savaşlarının emtia fiyatları üzerindeki baskı ve zayıf iç talep koşulları gibi gelişmelerin hisse fiyatına yeterince yansıdığını ve mevcut seviyelerin hisseye giriş açısından cazip olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda, EREGL hisselerini ‘AL’ önerisi ile Araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. EREGL hisseleri için 12 aylık hedef fiyatımızı %41 getiri potansiyeli ile 9,70 TL olarak belirliyoruz. Ereğli, 2019 ve 2020 yılı tahminlerimize göre 4,0x ve 3,6x FD/FAVÖK ile işlem görürken; küresel benzer çelik üreticilerinin medyanına göre sırasıyla %23 ve %33 iskontolu işlem görüyor.

 

Halk Yatırım

 

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler