Sosyal Medya

Finans

Hakan Özyıldız:  Napolyon’un barutu ve Yeni Ekonomik Program

Diğer bir deyimle, hükümet, Gazi Meclis’ten aldığı harcama yetkisinin üstünde harcama yapacak

Hakan Özyıldız:  Napolyon’un barutu ve Yeni Ekonomik Program

YEP hakkında o kadar çok rapor ve yazı yayımlandı ki teknik ayrıntılar için yazılacak pek bir şey kalmadı.

Ben genel bir konuya değinmek istiyorum.

Önce Napolyon’un o çok bilinen anekdotu ile başlayayım. Savaşın kaybedildiğini öğrenen İmparator, komutanları toplar ve sorar; “Söyleyin bakalım savaşı neden kaybettik?” Korkudan tir tir titreyen generaller, birkaç nedeni var derler ve saymaya başlarlar; “Bir, barut bitti!” Napolyon, “Tamam gerisini saymana gerek yok.” diyerek generalin konuşmasını hiddetle keser.

Bunun bütçe ve YEP ile ilişkisine gelince.

Lütfen aşağıdaki tabloya bakın.

 

 

TBMM’de kabul edilen bütçe ile gerçekleşecek bütçe arasında 45,6 milyar lira fazla, faiz dışı harcama farkı var. Buna karşılık 14,2 milyar liralık daha az faiz harcaması yapılacak. Böylelikle 31,4 milyar lira daha fazla harcanacak.

Diğer bir deyimle, hükümet, Gazi Meclis’ten aldığı harcama yetkisinin üstünde harcama yapacak.

Sakın bunun ilk defa olduğunu düşünmeyin. Sayıştay Raporlarına göre; 2016 yılında 21,1 milyar lira; 2017 yılında 25,6 milyar lira; 2018 yılında da 39,4 milyar lira “Ödenek Üstü Gider” yapılmış. Yani, gizli saklı işlerden değil. Devlet biliyor.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi Kanuna aykırı işlem yapılmış. Kanunun bütçe ödeneklerinin kullanılmasında uyulacak esasları belirleyen “Ödeneklerin kullanılması” başlıklı 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde;

“Kamu idareleri, bütçelerinde yer alan ödeneklerin üzerinde harcama yapamaz. Bütçeyle verilen ödenekler, tahsis edildikleri amaçlar doğrultusunda yılı içinde yaptırılan iş, satın alınan mal ve hizmetler ile diğer giderlerin karşılanmasında kullanılır…” hükmü,

“Ödenek üstü harcama” başlıklı 70’inci maddesinde de;

“Kamu zararı oluşturmamakla birlikte bütçelere, ayrıntılı harcama programlarına, serbest bırakma oranlarına aykırı olarak veya ödenek gönderme belgelerindeki ödenek miktarını aşan harcama talimatı veren harcama yetkililerine, her türlü aylık, ödenek, zam ve tazminat dâhil yapılan bir aylık net ödemeler toplamının iki katı tutarına kadar para cezası verilir.”

hükmü yer almaktadır.

“Evet, ama olağanüstü şartlar var. Ekonomi kriz ortamında, Suriye’de, Doğu Akdeniz’de jeopolitik riskler arttı. Bu şartlarda da bütçe kısıttı mı olur?” diyenler olabilir.

 

 

Makalenini devamını okumak için yazarın websitesini ziyaret edin, linki tıklayın

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler