Sosyal Medya

Finans

Gelişmekte Olan Ülkeler junk tahvillerinde bozgun

Türkiye 2 yıldır süren kredi notu indirimlerinden sonra artık junk yani kurumsal yatırım yapılabilir olmayan ülkeler listesinde. Bu nedenle Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) Euro-tahvillerinde fiyatların seyrini yakından takip ediyoruz.

Gelişmekte Olan Ülkeler junk tahvillerinde bozgun

 

 

Türkiye 2 yıldır süren kredi notu indirimlerinden sonra artık junk yani kurumsal yatırım yapılabilir olmayan ülkeler listesinde. Bu nedenle Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) Euro-tahvillerinde fiyatların seyrini yakından takip ediyoruz.  Hazine yakında Panda, Samurai gibi değişik ihraç türleri ile yeniden dış borçlanmayı deneyecek. Junk tahvillerin risk primi, Hazine’nin de ödeyeceği faizi belirler.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Çin ve Japonya’da borç arıyor

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı uluslararası borçlanmada kaynak ve pazar çeşitliliği için Japonya’da samuray bond, Çin’de panda bond ve Rusya’da ruble ile borçlanma için çalışma yapıyor.Hazine ve Maliye Bakanlığı, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Hazine kaynak ve pazar çeşitliliği için farklı pazarlarda borçlanma araçları ihraçları için çalışma yapmaktadır” denildi.

Kaynak: Yeniçağ

 

Junk tahvil faizleri yükseliyor

Bloomberg analizine göre, “junk” olarak notlandırılan devletlerin Euro-tahvillerinin ABD eş vadede faizine makası yatırım yapılır olanların 3.6 katına çıktı. Bu makas 1998’den bu yana ölçülen en geniş faiz farkı.

 

Bloomberg Intelligence  New York bürosu kredi değerlendirme uzmanı Damian Sassower “Bu tahviller ucuz kaldı. Öte yanda, geleneksel riskler ufuğu karartıyor. Ukrayna veya Türkiye’nin Arjantin’e benzemesi ihtimali var” dedi.

 

Biz ekleyelim, borç ödeme darboğazına giren Lübnan’da hükümet ekonomik OHAL ilan etmişti.

 

Junk tahvillerinde satışın başlıca sebebi Arjantin’in seçici sermaye kontrollerine geçmesi. Ama bu 800 milyarlık pazarda en büyük panik 2015’de Çin borsaları çöktüğünde yaşanmıştı.

 

Yılbaşından bu yana junk tahvil endeksi kupon ödemesi ve ana para kazancı olarak %6.6 getiri sağladı. Fakat, bu getiriler bir kaç ay içinde negatife dönebilir. Dünya junk pazarı için bulaşıcı panikler olumsuz, Fed’in Eylül FOMC’de sürekli faiz indirim sürecine geçtiğini ilan etmesi ise büyük avantaj olur. Türkiye açısından ise Suriye riskleri ve TCMB’nin faiz indirim dozu önde gelen fiyatlama unsurları olacak.

 

Arjantin dövize kısıtlama koydu

Gelişmekte Olan Ülkeler’den kaçan kaçana

 

Eylül’de piyasalar:  Para riskten kaçıyor

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler