Sosyal Medya

Finans

Gelişen Ülkelerden para kaçışı başladı

IF’in yayınladığı günlük gelişen ülkeler portföy verilerine göre  Ağustos ayında hisse senetlerinden 10.5 milyar dolar, tahvillerden de  1.9 milyar dolar çıkış olmuş.

Gelişen Ülkelerden para kaçışı başladı

QNB  Finansbank uzmanları  Erkin Işık ve Deniz Çiçek Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten’e göre Gelişmekte Olan Piyasalardan (GOP)  para kaçışı başladı:

“IIF’in yayınladığı günlük gelişen ülkeler portföy verilerine göre  Ağustos ayında hisse senetlerinden 10.5 milyar dolar, tahvillerden de  1.9 milyar dolar çıkış olmuş.

Gelişmekte olan ülkelere  yönelik toplulaştırılmış fon verilerini IIF günlük bazda  yayınlamaktadır. Bunun için veri yayınlayan 15 gelişen ülkenin hisse  senedi, 8 ülkenin de tahvil verisi kullanılmaktadır. Bu veriler,  global olarak gelişen ülkelere yönelik fon eğilimleri, dolayısı ile de  risk iştahı açısından önemli gösterge olmaktadır.  Hatırlanacağı gibi,  global büyüme eğilimindeki yavaşlama sonrasında Fed’in para  politikasının daha destekleyici olacağı yönündeki beklentilerle  gelişen ülkelere fon girişi sene başından itibaren belirgin olarak  güçlenmişti.

 

Takip edilen ülkelerin tahvil piyasasına yılın  başından Temmuz sonuna kadarki toplam giriş 12.7 milyar dolara, hisse  senetlerine de 36.8 milyar dolara ulaşmıştı.  Ağustos ayının ilk 15  gününde ise tahvillerden 1.9 milyar dolarlık, hisse senetlerinden ise 10.5 milyar dolarlık çıkış olduğu gözlenmektedir. Ancak halen yılın  tamamındaki portföy girişlerinin oldukça yüksek seviyede bulunması,  gelişen ülkelere yönelik algılamanın düzelmemesi durumunda fon  çıkışlarının bir süre daha devam edebileceğini düşündürmektedir”.

 

MSCI GOP Hisse Endeksi dün de %0.1 kadar değer yitirdi, ama Arjantin pezosu ve Merval’ın yükselişe geçmseiyle Latin Amerika geeyi primli kapattı.   Dolar Endeksi ise 98’in üstünde ve güçlenişini sürdürerek GOP’tan para kaçışını teşvik ediyor. Robeco Varlık Yönetimi global hisse senetleri bölümü başkanı Fabiana Fedeli’ye göre GOP’un toparlanması için Ticaret  Savaşı’nda ateşkes önşart.

 

Biz ilave edelim, eğer Fed piyasa beklentilerine ayak uydurup Eylül’de 50 baz puan faiz indirimine giderse, GOP yeniden sıcak paraya cazip gelebilir. Ama Fed pas geçerse, çalkantının uzaması en olası senaryo.

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler