Sosyal Medya

Finans

Gelişen Piyasalar’dan kaçış

Risk iştahı sıfırlandı, sıcak para Türkiye'den de kaçıyor

Gelişen Piyasalar’dan kaçış

 

Merrill Lynch araştırmasına göre, Gelişmekte Olan Piyasalar’da 2015’ten bu yana hisselerde  en sert para çıkışı gözlendi. Türkiye’de yabancı yatırımcılar hisse sattılar, fakat bir miktar DİBS aldılar.

 

Riskli varlıklar kabus gibi bir haftayı geride bırakıyor. ABD-Çin Ticaret Savaşı’nın bir kez daha alevlenmesi ile başlayan satış dalgası, Cuma günü İtalya’da erken seçim ve global resesyon kaygısı ile birleşti. Wall Street borsaları çok oynak bir haftanın sonunda %0.5-0.75 arası gerilerken, ABD 10 yıllık tahvillerinin getirisi %1.70 ile 2016’dan bu yana en düşük değerini aldı. Ancka korku endeksi VIX 18 değeri ile hala “panik butonu” sayılan 20’nin altında. Uzmanlara göre, GOP’ta satışların sürmesi en olası senaryo.

 

Öte yanda, Çin ve ABD’nin Ticaret Savaşları yüzünden ekonomik ivme kaybetme korkusu başta Latina Amerika olmak üzere tüm Gelişmekte Olan Ülkeleri (GOÜ) vuruyor. Temmuz ayında %7 değer kazanan MSCI GOP, Ağustos ayında 2019 kazancını geri verdi. GOÜ para birimleri ve FX tahviller de hızlı satışa katıldı.

 

Merrill Lynch’e göre son bir veri haftasında sadece hisse fonlarından 6.2 milyar dolar itfa gerçekleşirken, MSCI GOP Hisse Endeksi de haftalık %2 değer kaybetti.

 

Türkiye’de ise döviz iyice gerileyen cari açık sayesinde satış dalgasına meydan okurken, yabancılar net-net satıcı konumuna geçtiler. BMD haftanın işlemlerini şöyle değerlendirdi:

 

26 Temmuz-2 Ağustos haftasında yurtdışı yerleşik yatırımcılar reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 135 milyon dolar hisse senedi satışı ve 58,1 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımı gerçekleştirdi. BİST100 Endeksi 26 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında %3,07 değer kaybederken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi 18 baz puan geriledi.

Yılbaşından beri yurtdışı yerleşikler toplam 848,1 milyon dolar hisse senedi alımı yaparken, 2.238,4 milyon dolarlık DİBS satışı yaptı. Yurtdışı yerleşikler böylelikle 2019 yılında toplam 1.390,3 milyon dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş oldu.

Son 1 yıllık süre zarfında yurtdışı yerleşikler 1.139,8 milyon dolarlık hisse senedi alımı ve 3.037,6 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 1.897,8 milyon dolar yabancı çıkışı olmuştur.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

FÖŞ anlattı:  Dünya piyasalarında ralli bitti, Türkiye ne kadar dayanabilir?

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler