Sosyal Medya

Finans haberleri

Gelişen Piyasalar hisselerinde iklim değişiyor

International Institute of Finance’nin kuruluşa özel para akımları monitörü Gelişmekte Olan Piyasalar’a (GOP, Ülkeler = GOÜ) para yağmak üzere olduğu…

Gelişen Piyasalar hisselerinde iklim değişiyor

International Institute of Finance’nin kuruluşa özel para akımları monitörü Gelişmekte Olan Piyasalar’a (GOP, Ülkeler = GOÜ) para yağmak üzere olduğu müjdeledi. IIF’e göre Ocak ve Şubat’ın ilk haftasında GOP’a giren taze para 2018’in ilk çeyreğini aştı.

Bank of Amerika Merrill Lynch araştırmasına göre, son veri haftasında GOÜ bono-tahvile 11 milyar, hisselerine ise 4.5 milyar dolar kadar taze para girdi. BofA ML’e göre, fonlar henüz GOP’ta aşırı pozisyon almış değil, yani akımların devamı gelebilir.

 

Fed’in aniden duruş değiştirip güvercin bir tutum alması, paranın nakitten çıkıp  GOÜ’e yığılmasına neden oluyor. MSCI GOP Hisse Senetleri Endeksi 6 hafta aralıksız ralli yaparken, GOÜ borçlanma maliyetleri de 100 baz puan düştü. Bir çok GOÜ Merkez Bankası ve Avustralya, Fed’den ilham alarak ya faiz artırımlarını öteledi, ya da duruşunu değiştirdi.

 

Fakat geride bıraktığımız haftada GOP’ta iklim değişikliğinin ilk işaretlerini gördük. Fed hala fevkalade güvercin, hatta yakında bilanço daraltma için bir mühlet veya alt limit dahi belirleyebilir. Soranlar siyaset ve ekonomide.

 

Siyasette, Brexit’in anlaşmasız bir  boşanma ile sonuçlanması artık en olası senaryo olarak niteleniyor. AB cephesinde Sarı Yelekliler’in protestoları sürerken, İtalya’daki popülist hükümetin ekonomik darboğazı aşması çok şüpheli. Sonuçta, Cuma günü Avrupa Komisyonu 2019 büyüme tahminini %1.3’e indirgedi.

 

ABD’de tam anlamıyla bir Trump şow yaşanıyor. Trump, Ticaret Savaşı’nda ateşkesin sona ereceği 2 Mart’tan önce Çin’li lider Xi Jinping’le zirveyi ertelerken, 5G teknolojisine geçecek telekomünikasyon şirketlerinin Çin mamulerini kullanmasını yasaklayacak bir genelge hazırladığı da söyleniyor. Ticaret Barışı’nın tehlkiye girdiği algısı Cuma günü hem Wall Street, hem de GOP’a satış olarak yansıdı. Ek olarak, Kongre’de her iki partide 15 Şubat’ta federal hükümetin bir kez daha paydos etmesini engelleyecek bir çözüm üzerinde pazarlık ederken, Trump’ın “birşeyler yapıyorlarmış benim haberim yok” sözleri büyük şaşkınlık yarattı. İş dünyası önünü göremiyor, dolayısıyla ABD’de özel sektör siparişleri ve yatırımlarının yavaşlaması olasılığı yüksek.

 

ABD-AB’den yayılacak bir talep şokunun sonunda GOÜ’i de esir alacağı kısmen kabul görmeye başladı.

 

Cuma kapanışı itibarıyla MSCI GOP hisseleri %0.5 değer kaybedip, 6 hafta sonra geriledi (%1.4). Dolar da GOÜ F/X’e karşı değer kazandı (%0.4). Morgan Stanley, Wells Fargo  ve BofA ML yatırımcılarına GOP riskine karşı hedge satın almalarını önerdi. Goldman Sachs GOP’ta kazancın büyük kısmının geride kaldığını düşünüyor.

 

Halihazırda  uzman ve fonların büyük çoğunluğu GOP hakkında iyimser, fakat bu havanın dağılması mümkün. ABD’den gelecek güçlü veriler, veya Ticaret Savaşı’nın süreceğine dair yeni işaretler GOP’a yığılan paranın evine dönmesine neden olabilir. Bu senaryo kesin değil, ama gerçekleşirse, TL’nin istikrarını korumak da zor olacak.

 

ParaAnaliz’in eşsiz global haber ve analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler