Sosyal Medya

Finans

FÖŞ video: Arjantin ve Türkiye, kader ikizleri

  Bu videomda Gelişmekte Olan Piyasalar mali varlıklarını anlattım. Arjantin ve Türkiye bu grubun iki sıkıntılı üyesi. Arjantin ve Türkiye’nin…

 

Bu videomda Gelişmekte Olan Piyasalar mali varlıklarını anlattım. Arjantin ve Türkiye bu grubun iki sıkıntılı üyesi. Arjantin ve Türkiye’nin sorunları Gelişmekte Olan Piyasalarda “bulaşıcı hastalık” üretebilir. Yani finansal akımlar ya da psikoloji yoluyla tüm ülkeler hasta düşüp, doları yükseltebilir. Bu konuda www.paraanaliz.com da bir makale yazım.

Şu paragraf bu videoyu tamamlıyor: “Arjantin’den çıkarılacak çok ders var. İlkin, beklentilerin önemini görüyoruz. Arjantin 1990’lardan beri defalarca devalüasyon faciası ve dış borç temerrütü yaşamış bir ülke. Kurda en ufak bir çalkantıda, politik belirsizlik yükseldiğinde, millet pezo faizinin seviyesine bakmaksızın hemen dövize kaçıyor. Bu gözlem çıkartacağımız ilk ders. Bizde çok uzun yıllar süren kur istikrarı dönemi akabinde dövize kaçış “episodik” yani yer yer başladı. Dövize kaçış yüksek faiz tedavisine cevap veriyor. Halkın hükümete güveni çok daha fazla. Eğer IMF bu yıl çağrılırsa, S-400 krizi çözülürse, Arjantin’in akibetinden kaçınabiliriz. Ama, İstanbul seçimleri yenilenir, S-400 krizinde karşılıklı meydan okumalar bizi bir kez daha Rahip Brunson günlerine geri götürürse, halkın dövize tutunması kalıcı olabilir”. Makaleyi okumak için linki tıklayın:

https://www.paraanaliz.com/2019/ekono…

 

Tüm FÖŞ, Cüneyt Akman ve ParaAnaliz videolarını izlemek için tıklayın

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler