Sosyal Medya

Finans

Fitch’ten gece  saldırısı

Fitch yine not indirdi

Fitch’ten gece  saldırısı

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasını gerekçe gösteren Fitch kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin kredi notunu bir basamak indirerek BB- olarak belirledi.  Fitch Murat Çetinkaya’nın görevden alınması akabinde kurumsal yapıda bozulma ve kredibilitenin zedelenmesine dikkat çekti. S-400’lerin teslimatının başlaması ile sarsıntı yaşayan piyasalar bu haberden de hoşlanmaz, ama tepki ne boyutta olabilir?

 

Cuma günü S-400’lerin ilk safha parçalarının teslimatının başlaması sonrasında Türkiye’nin risk primi ölçen CDS fiyatları bir kez daha kritik 400 baz puan seviyesini aşarak 403 puana yerleşti. Euro-tahvil fiyatlaır ise 3 haftalık dibe geriledi. Fitch kararının bono-tahvilde yeni bir satış dalgası tetiklemesi pek olası değil, fakat yaz koşullarıyla toparlanan ekonomiye dış desteğin azaldığı da kesin.  Ek olarak not indirimi yurtdışı bono-tahvil ihraçlarında ödenecek faizi de yükseltebilir.

 

Fitch analisti Douglas Winslow’un yazılı açıklamasına göre, “Politik belirsizliğin artması, siyasi gücün Saray’da konsolide olması ve fren-denge mekanizmalarının aşınması ile eşzamanlı gerçekleşiyor”.

 

S400 alımının ABD tarafından yeni yaptırımların açıklanmasına neden olacağını da ifade eden Fitch raporunda, bu yaptırımların ekonomiye etkisinin mütevazi kalması, fakat piyasa moralini çok olumsuz etkilemesi bekleniyor.

 

Hafta sonu kritik gelişmelere gebe.  Önce, Ankara’nın Fitch not indirimine vereceği tepkiyi izleyeceğiz. Bu tepkilerin sertliği genelde piyasaları olumsuz etkileme potansiyeli taşıyor. Öğleden sonra ise Beyaz Saray’dan S-400 alımına misilleme konusunda resmi bir açıklama gelebilir.

 

Cuma gününü moralsiz kapatan mali piyasaların ABD’nin yaptırımlar hakkında kesin tarih vermesi ve/ya  bunların niteliğini açıklaması halinde yeni haftaya da satıcılı girmesi mümkün.

 

ParaAnaliz’in tarafsız, güncel ve gündemi açıklayan ekonomi, işdünyası ve finans haber-analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler