Sosyal Medya

Finans

(YENİ) Fed Sonrası Piyasalar: Sıra Gerçekleri Satmaya mı Geldi?

Fed’in gevşek para politikasına düşüşü sonrasında ilk önce düşen ABD Doları ve hızlı yükselen piyasalar bugün o ilk iştahı kaybetmiş görünüyor. Dolar kayıplarının bir kısmını geri aldı. TL’ye karşı ise % 1’e yakın değer kazandı. Avrupa hisse senetleri de heyecansızdı. Cuma sabahı ise çoğu Asya boralarında satış egemendi.

(YENİ) Fed Sonrası Piyasalar: Sıra Gerçekleri Satmaya mı Geldi?

Borsaların meşhur deyimidir “Beklentileri al, gerçekleri sat!” Yani olumlu bir beklenti varsa alışa geç; beklenti gerçek olduğu anda da tam tersine satmaya başla. Her zaman pek mantıklı bir strateji olduğu söylenemez ama trader’lar bu yöntem ipek sever. İşte Fed kararından hemen önce ve hemen sonra beklendiği gibi dolar düşmüş ve hisseler yükselmeye başlamıştı.Beklenen gerçekleşti. Borsalar memnundu ama bugün hem dolar kayıplarının bir kısmını geri aldı hem de Avrupa borsaları bekleneni veremedi. Haftanın son işlem günü olan Cuma sabahı da Asya piyasalarında eğilim değişmedi.

ABD’de daha gevşek para politikası ilk bakışta riskli varlıklar için destekleyici görünürken, bu varlıkların çoğu 2019 yılında zaten güçlü yükselişler gösterdi ve güvercin bir Fed halihazırda fiyatlandı. Aynı zamanda, Fed’in güvercin tutumunun boyutu, büyüme görünümünün düşünülenden daha zayıf olabileceği endişelerini güçlendirdi. ABD Hazine tahvil faizleri, son haftalarda küresel büyümeye ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda zaten düşmüştü, şimdi ise bu oranlar bir yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine inmiş durumda.

Stoxx Europe 600 Endeksi de, ulusal endekslerdeki karışık seyir ile birlikte geri çekildi. Asya hisse senetleri yükselerek trende ters hareket etti. Bölge endeksleri, Hong Kong hisselerindeki düşüşe karşın yükseldi. Japonya piyasası tatil nedeniyle kapalıydı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları New York saati ile 07:36’da % 0,4 ile iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek son bir haftanın en düşük seviyesine indi. Dünkü 2.840 seviyesinden 2.819’a kadar düşen endeks öğle saatine doğru ancak 2.836’ya gelebildi. Yani dünkü coşkusunu en azından günün ilk yarısında çok arar durumdaydı.

CUMA SABAHI NE OLDU?

Cuma sabahı ilk açılan piyasalar olan Asya piyasalarında dün Avrupa’da belirginleşen  satış eğilimi buralarda da değişmedi.

Asya hisse senetleri haftanın son işlem gününde karışık seyretti. Hong Kong ve Çin hisse senetleri gerilerken Avustralya hisse senetleri yükseldi. Japonya yatay seyretti.

Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizi 2016’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Yeni Zelanda’nın 10 yıllığı ilk kez yüzde 2’nin altına düştü.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler