Sosyal Medya

Finans

Dünyanın bir numaralı varlık yöneticisi:  Hisse portföyünü azaltın

UBS Varlık Yönetimi özellikle Türkye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) pozisyonlarını satacak.

Dünyanın bir numaralı varlık yöneticisi:  Hisse portföyünü azaltın

Bloomberg.com haberine göre, 2.48 trilyon $ para yöneten UBS Global Wealth Management, 2011 AB çevre ülkeleri krizinden bu yana ilk kez hisse senetlerinde “underweight” yani pozisyonunu azalttığını açıkladı.

Global Chief Investment Officer (Yatırım Komitesi Başkanı) Mark Haefele UBS Varlık Yönetimi’nin hisselerden yüksek kredi notlu  tahvillere kaydığını izah etti. Haefele’ye göre Ticaret Savaşı yanında global düzlemde tırmanan belirsizlik de hisse senetlerinde olumsuz şok yaratma ihtimalini besliyor.  UBS Varlık Yönetimi özellikle Türkye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) pozisyonlarını satacak.

 

Ağustos başında Asya şirketlerinin yıl sonu kar büyüme tahminini %6.3’ten %2.6’ye revize eden varlık yönetim şirketi, ticaret ve teknolojide yoğunlaşan Tayvan ve Güney Kore’de kar görümünden kaygılı.

 

BNP Paribas Asset Management karma varlık fonları ve quant teknikleri direktörü Paul Sandhu ise daha iyimser. Ticaret Savaşı’nda ateşkes ve Fed faiz indirimleri gerçekleşirse değer kaybetmesi muhtemel Dolar Endeksi’nin finansal yatırımcıları Asya’ya cezbedeceği görüşünün altını çizdi.  Asya’da fonların pozisyonlarını iyice kırptığını gözleyen Sandhu, “Yakında dönmek zorunda kalacaklar” yorumunu yaptı.

 

Nomura da Hong Kong hisselerinde pozisyon azaltmayı önerdi, yatırım bankası da Ticaret Savaşları’ndan endişeli.

 

GOP varlıkları Cuma günü coşkulu bir ralliye rağmen, son 22 yılın en kötü Ağustos’unu geride bıraktı (Grafik kapakta). Hisseler 2019 kazançlarını geri verdiler. Dolar Endeksi’nin 99 sınırına yaklaşması ile yerel para birimleri değer kaybederken, yerel para cinsinden tahvillerden çıkış var. Fakat, FX cinsinden Euro-tahviller dünyada esen negatif getiri rüzgarından destek alarak cazibesini koruyor.

 

Video:  global durgunluk ve Türkiye

 

Video:  Dünyayı batıran adam, Trump

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler