Sosyal Medya

Finans

DİBS getirilerinde yükseliş başladı

DİBS'de sarı alarm, getiriler yükselişe geçti.

DİBS getirilerinde yükseliş başladı

Grafik:  10 yıl vadeli DİBS’de getirilerin seyri, BloombergHT

 

Türkiye CDS priminin 400 puanın üstünde seyretmesi,  global fonların Gelişmekte Olan Piyasalar’da satış yapması ve Suriye-S400 ekseninde özetlenebilecek politik risklerin bir kez daha gündeme gelmesi, TL yanında devlet tahvili faizlerini de vurdu.

 

BloombergHT ekranına göre, 2, 5, ve 10 yıllık DİBS getirileri bugün yeniden %17’nin üstüne çıktı. Hazine  Euro-bond fiyatlarında tüm getiri eğrisi byounca %2-6’yi aşan sıçramalar rapor edildi.

ICBC  günlük SGMK raporunda şu ifadeleri kullandı

Getiri egrisinin ön kisiminda baslayan 400 bps’ lik ralli geçtigimiz ay da devam ederek yaklasik 300- 350 bps lik bir ralliye daha sahne oldu.

Sene sonu itibari ile toplamda 800 bps bir indirim beklentisi içerisinde olan piyasa bunu özellikle getiri egrisinin ön tarafinda tamamina yakin bir sekilde yansitti.

Fiyatlamalarin son derece gerilmesi riskli varliklardan kaçis ve dolara giris senaryosunun hızlanma olasiliginin artması durumunda beklentilerde bozulma ihitmali ile özellikle getiri egrisinin ön tarafinin artik fazla pahali oldugu düsüncesindeyiz.

2 yillik benchmark tahvilde geri çekilmelerde 17,20%ve 17,75 % seviyelerinin, 10 yillik tahvilde ise 16,20-16,50% seviyelerinin uygun giris seviyeleri oldugunu düsünüyoruz.

 

Halen Dolar Endeksi ve gösterge ABD 10 yıllık DİBS getirileri (%1.53) yatay seyrederek Trump’ın ABD’ye dönmesini bekliyor.  Trump gerçekten Çin’le bir ticaret antlaşması imzalarsa, Gelişmekte Olan Piyasalarda (GOP) risk iştahı geri gelerek, yüksek getirili TL DİBS’e alıcı getirebilir.

 

Fakat GOP stratejistlerine göre Ticaret Savaşı tehlikesi geçmedi ve global yavaşlama da GOP menkul kıymetleri için olumsuz bir arka plan teşkil ediyor. Hazine’nin sürekli 3 aylık projeksiyonlar üstünde borçlanması ve piyasada yaşanan TL kıtlığı da DİBS rallisinin önünü kesen unsurlar.

 

Nihayetinde DİBS’de trendi TCMB’nin 12 Eylül faiz kararı belirler.  Piyasa TCMB’den çok yüksek dozda indirim beklerken,  yerlilerin sürekli FX alması ve  dolar/TL’de bir kez daha başgösteren yükseliş trendi, TCMB’den güçlü bir parasal gevşeme hamlesini riskli kılabilir.

 

TCMB 12 Eylül’de mütevazi bir faiz indirimi ile yetinir, yahut 300-400 baz puan bir indirim akabinde dolar/TL’yi 6.00 bandı üstüne iterse, DİBS pazarında panik başlayabilir.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler