Sosyal Medya

Finans

Barış Soydan:  TL, dolar ve Euro’nun kaderini belirleyecek 3 toplantı

"Nereden biliyorsunuz faizleri indireceklerini?" diye soranlar çıkabilir.

Barış Soydan:  TL, dolar ve Euro’nun kaderini belirleyecek 3 toplantı

Amerika’da piyasa oyuncularının yüzde 90’ı, 18 Eylül toplantısında faiz indirimi bekliyor. Avrupa’da da durum farklı değil. Türkiye’de ise faiz indirimini öngörmek için piyasa oyuncularının tahminlerine gerek yok

Bu perşembe Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası faizi indirmek üzere toplanıyor.

 

18 Eylül Çarşamba günü ise faiz indirimi sırası bu kez Amerikan Merkez Bankası’nda olacak.

 

“Nereden biliyorsunuz faizleri indireceklerini?” diye soranlar çıkabilir.

 

Normal ülkelerde merkez bankalarının faizi indirip indirmeyeceğine dair beklenti, “piyasa oyuncuları”, yani bankacılar, borsacılar, ekonomistler arasında yapılan anketlerle ölçülür. Piyasa oyuncuları ekonominin içinde bulunduğu duruma ve Merkez Bankası yöneticilerinin yaptığı açıklamalara bakıp bir öngörüde bulunurlar…

 

Amerika’da piyasa oyuncularının yüzde 90’ı, 18 Eylül toplantısında faiz indirimi bekliyor. Avrupa’da da durum farklı değil.

 

Türkiye’de ise faiz indirimini öngörmek için piyasa oyuncularının tahminlerine veya Merkez Bankası yöneticilerinin açıklamalarına bakmaya gerek yok. Cumhurbaşkanı’nın iki dudağına odaklanmak yeterli.

 

Erdoğan hafta sonu şöyle dedi: “Perşembe günü Para Piyasası Kurulu toplanıyor, inanıyorum ki faiz daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz.” Cumhurbaşkanı böyle demişken Merkez Bankası’nın faizi indirmeme şansı olabilir mi?

 

Demek ki, üç Merkez Bankası’nın da faiz indirimine gitmesi neredeyse kesin. Faiz indirimlerinin TL, Euro ve dolar üzerinde önemli sonuçları olacak.

 

Dolar hep güçlü bir para birimiydi ama son dönemde başta Euro olmak üzere birçok para birimine (Ve bu arada TL’ye) karşı daha da değer kazandı.

 

Dolar dünya paralarına karşı neden değer kazanıyor? Çünkü Amerika-Çin ticaret savaşının dünya ekonomisini durgunluğa, hatta krize sürüklediği korkusuyla insanlar (ve şirketler) riskli paralardan, riskli yatırım araçlarından çıkıp güvenli olarak değerlendirilen paralara, yatırım araçlarına dönüyorlar. Güvenli enstrümanların başında da dolar geliyor. (Öteki güvenli limanlar olan altın, gümüş, Yen ve Bitcoin’le ilgili geçenlerde T24’te yazmıştım. – Hayrola savaş mı çıktı, altın fiyatları neden yükseliyor?)

 

Trump doların değer kazanmasından dertli. Doların değeri arttıkça Amerikan şirketlerinin ihracat pazarlarındaki rekabet gücünün azalmasından şikâyetçi. Bu nedenle Amerikan Merkez Bankası’nın faizleri indirmesini istiyor. Kallavi indirim yapsın diye Twitter mesajlarıyla Merkez Bankası üzerinde baskı kurmaya çalışıyor.

 

Trump neden kallavi indirim istiyor? Çünkü Amerikan Merkez Bankası faizi indirirse, doların getirisi bir nebze azalır. Bazı yatırımcılar, “Bu faiz bana yetmez” diyerek dolar veya Amerikan tahvili satıp daha yüksek getirili paralara, varlıklara döner. Ve doların değeri düşer. Mekanizma kabaca böyle.

 

Ama bunun için, yani doların değerinde Trump’ın istediği oranda, dişe dokunur bir düşüş için Amerikan Merkez Bankası’nın ufak tefek, 0.25 puanlık indirimlerle yetinmemesi, 18 Eylül’den sonra da faiz indirimlerini sürdürmesi gerek.

 

Bunu yapacağına dair hiçbir işaret yok. Çünkü Amerikan ekonomisinde işler şu anda rayında gidiyor. Amerikan Merkez Bankası, Çin ile girilen ticaret savaşının durgunluğa yol açıp açmayacağını bekleyip görmek istiyor.

 

Durum böyleyken dolarda trendin dönmesi, düşüşe geçmesi zor.

 

Euro’nun durumu ise farklı. Euro uzun zamandır “deli gibi düşüyor.”

 

“Deli gibi düşüyor” sözü Trump’a ait. Euro’nun dolar karşısında son 2,5 yılın en düşük seviyesine gerilemesine geçenlerde böyle tepki gösterdi. (Euro geçtiğimiz günlerde uzun zamandır ilk kez dolar karşısında 1,10 seviyesinin altına indi.) Trump, Euro düştükçe Amerikan ekonomisinin rekabet gücünün aşındığını düşünüyor.

 

 

T24 haber sitesinden alıntıdır.  Makalenin tamamını okumak için tıklayın

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler