Sosyal Medya

Finans

Arjantin yine temerrüte düştü

S&P hükümetin iç borcun ödemesi geciktirmesi ve piyasada borçlanma yapamaması nedeniyle Hazine’nin temerrüte düştüğünü ilan ederek, ülke notunu da “seçici moratoryuma” indirdi.

Arjantin yine temerrüte düştü

Arjantin’de solcu-populist Alberto Fernandez ve başkan yardımcısı adayı Peronist Cristina Kirchner’in ön seçimi açık farkla kazanmasının yarattığı şok dalgası, Perşembe resmen krize dönüştü.  S&P devletin borç ödemelerinde temerrüte düştüğünü ilan etti.  Diğer Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Ülkeler = GOÜ) Ağustos iyimser bir havada kapanıyor.  Güney Kore Merkez Bankası’nın faiz indirmeye hazır olduğu duyumları yanında ABD ve Çin ticaret müzakelerinin Eylül’de yüz yüze başlayacağı haberi hisse senetlerine alım getirdi.  Capital Economics’e göre,  Asya’da daralma bitti, toparlanmaya geçiş başladı.

 

Son tahvil ihalesinde borçlanamayan Arjantin Hükümeti, 7 milyar dolar kısa vadeli iç borcunun geri ödemesini 6 ay ötelediğini ilan etti.  Macri Hükümeti  101 milyar dolar tutarında dış borcu için gönüllü vade uzatma girişimlerine başlayacağı ve IMF’ye olan 70 milyar dolar stand-by kredisi borcunun da yeniden yapılandırılmasını isteyeceğini ilave etti.

 

S&P hükümetin iç borcun ödemesi geciktirmesi ve piyasada borçlanma yapamaması nedeniyle Hazine’nin temerrüte düştüğünü ilan ederek, ülke notunu da “seçici moratoryuma” indirdi.

 

Arjantin pezosu Perşembe seansında bir deprem daha yedi. Pezo Cuma günü dolara karşı %2 daha düşerken, devletin FX cinsinden tahvilleri tüm getiri eğrisini boyunca satışa maruz kaldı.

 

S&P raporuna göre finansal görünümün bozulması ve Ekim’de  gerçekleşek seçime kadar maliye politikasının belirsizlik içinde yüzeceği öne sürülerek, seçici temerrüt notu cerildi. Kredi derecelendirme kurumuna göre, Alberto Fernandez’in borç yönetim politikalarını açıkça izah etmemesi de toplu temerrüt riskini yükseltiryor. Arjantin 20ci Yüzyılın başından bu yana 8 kez temerrüte düşmüş olacak.

 

Arjantin’in finansal krizle boğuşması Latin Amerika  mali varlıklarını etkilemedi.  Cuma akşamı itibarıyla MSCI GOP Hisse Endeksi %1.07, Latin Amerika hisse endeksi ise %1.35 prim yapmıştı.  Pezo dışında yerel para birimleri dar bir bant içinde dengelendi.

 

Cuma günü son 22 yılın en kötü Ağustos’unu geride bırakan GOP hisselerinin yüzüne kan geldi.  Güney Kore Merkez Bankası’nın Ekim’de faiz indireceği beklentisi yanında, bütçe  harcamalarının yeni yılda %8 artırılacağı haberi de ekonomide toparlanma beklentilerine güç verdi.

 

Ticaret Savaşları’nda yeni müzakere açıklamalarına karşın Çin yuan’ı off-shore piyasada dolara karşı değer kaybını sürdürürerek, 1994’ten bu yana en düşük düzeyini gördü.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamak için kapalı olan piyasada dolar/TL 5.83 civarında seyrediyor—New York işlemleri.

 

Cüneyt Akman Arjantin krizini anlattı

 

FÖŞ:  Dünya piyasalarında ralli bitti

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler