Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ANALİZ:  Powell piyasalara istediğini verdi

Beklenenden güçlü açıklanan tarım dışı istihdama rağmen Fed Temmuz'da faiz indirecek..

ANALİZ:  Powell piyasalara istediğini verdi

Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Melis’nde ABD ekonomisinin görünümü ve para politikası tepkisini anlatan Fed başkanı Jerome Powell Temmuz FOMC toplantısında faiz indiriminin kapısını araldı. Sunumunun önemli bölümünü ekonomiyi bekleyen risklere ayıran Powell, FOMC toplantısı öncesi en önemli konuşmasında piyasaları faiz indirim beklentisinden caydırmak için hiç bir uyarı yapmadı. Financial Times Fed’in 25 baz puan “sigorta indirimi” yapacağını öne sürerken, Bloomberg.com “Powell 50 baz puan indirimin kapısını açtı” yorumunu yaptı.

 

Powell’e göre ekonomide özellikle imalat sanayi ve sabit sermaye yatırımlarında yavaşlama sürüyor. Ticaret Savaşları’nda görüşmelerin yeniden başlaması işdünyasının güvenini yükseltmeye yetmeyebilir. En önemlisi ise enflasyonun umulandan daha uzun süre Fed’in zımni hedefi olan %2’nin altında kalması ihtimali ufukta.

 

Powell bir Temsilciler Meclis üyesinin sorusu üzerine Başkan Trump telefonla istese dahi istifa etmeyeceğini vurguladı.

 

Powell’in ilk sunumu sonrası dolar majör para birimlerine karşı %0.5 kadar değer yitirirken, ABD 2 yıllık DİBS 7 baz puan ralli yaptı. 10 ve 30 yıllık gösterge kağıtlar çok zayıf  tepki verdi.

 

Bloomberg’e göre türev piyasalar halen 2019 yılı için Fed’den 3 adet 25 baz puan faiz indirimi fiyatlıyor.

 

Fed hala 31 Temmuz’a kadar karar değiştirebilir, fakat faiz indirimini ötelemesi için  AB ve Çin’den çok kuvvetli verilerin gelmesi  gerekecek ki, bu da olası değil. Trump’ın öngörülemezliği Fed’in yol haritasında en önemli kilometre taşı olmaya devam edecek.  Eğer Trump ve Xi Jinping Ticaret Savaşı’ndan vazgeçerse, ABD, Çin, Japonya ve AB’de ekonomik güvenin toparlanarak sigorta mahiyetinde indirimden fazlasını gereksiz kılması ihtimali var.

 

Fed’in Temmuz’da ilk faiz indirimi ardından en erken Ekim’e kadar bekleyip ekonomide güven faktörünün seyri ve ABD’nin önde gelen ticaret partnerlerinde ivmeyi yakından takip etmesi gerekecek. Fed’in parasal normalleşmeden vazgeçip faizleri sıfıra kadar indiribilecek yeni bir gevşeme sürecini başlatması için global resesyon olasılığının belirginleşmesi lazım. Elimizdeki tüm tahminler dünya ekonomisinde yavaşlamanın Haziran itibarıyla sürdüğünde söz birliği ederken, henüz ufukta resesyon görünmüyor.

 

Öte yanda, faizleri erken indirmek piyasalarda aşırı risk iştahı yaratarak finansal istikrarı bozabilir. Halihazırda dahi bir çok uzman yatırımcıların mali varlıkları fiyatlarken değerleme çarpanları ve riskleri ihmal edip sadece Fed ve AMB kararlarına göre hareket ettiğini öne sürüyor.  Bu davranış sermayenin etkin dağılımını engellerken, bazı mali kurumların da aşırı kaldıraç kullanımını beraberinde getirebilir.

 

 

 

Video:  Fed ve TCMB faiz indirecek

Video:  Fed Türkiye’yi kurtarabilir mi?

 

ParaAnaliz’in tarafsız, güncel ve gündemi açıklayan ekonomi, işdünyası ve finans haber-analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler