Sosyal Medya

Finans

ANALİZ: Gelişen Piyasalar rallisi sürecek mi?

Geçen hafta yabancı kurumsal yatırımcılar 157 milyon dolar hisse ve DİBS sattılar.  Deutsche Bank Araştırma’nın hesabına göre Ekim’den bu yana…

ANALİZ: Gelişen Piyasalar rallisi sürecek mi?

Geçen hafta yabancı kurumsal yatırımcılar 157 milyon dolar hisse ve DİBS sattılar.  Deutsche Bank Araştırma’nın hesabına göre Ekim’den bu yana 43 milyar dolar sıcak para cezbeden Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) içinde Türkiye en ucuzlardan birisi olmasına rağmen hemen hiç pay alamadı.   Eğer  GOP’tan kaçış başlarsa, Türkiye’de kalan bir avuç yatırımcı da kapının yolunu tutarak kur üzerinde yeni bir baskı unsuru yaratabilir. Bu yüzden önümüzdeki haftalarda  GOP’u yakından takibe alıyorum.

Ek olarak, Fed FOMC tutanaklarının yeni faiz artırımları senaryosunu dışlamaması da yılın ikinci yarısında GOP için bir tehdit teşkil edebilir. Fed’in faiz artırması geçen sene net olarak dış borç ödeyen Türk bankaları için maliyetlerin yükselmesi ve daha fazla itfa, içerde ise kredi faizlerinde yeni yükselişler demektir.

 

Çoğunluk GOP için iyimser

 

Finans  basınını taradığımızda, fon yöneticileri ve yatırım bankası araştırma raporlarının çoğunluğunun GOP varlık sınıfı için iyimser görüşler ifade ettiği görülüyor. Bir örnek vermek gerekirse, JP Morgan uzmanları GOP için “gökyüzü masmavi” derken, geçen hafta CNBC “GOP hisseleri  alev aldı” diye başlık attı.

 

Bu ve benzer makalelerde ortaya konan doların değer kaybedeceği, Fed ve AMB’nın artık parasal normalleşmeden caydığı,  GOÜ’in Gelişmiş Ülkelere nazaran daha hızlı büyüyeceği ve GOP değerlemelerinin ucuz kaldığı saptamalarını göz ardı etmiyorum. Fakat, görünen gerçekler, mesela Fed tutanakları, doların tüm aksine tahminlere rağmen bu sene hiç değer yitirmemesi ve Çin ekonomisinin yaşadığı ağır  yapısal sorunlar beni bir kaç zıt görüşü de dikkate almaya zorluyor.

 

Bloomberg: GOP’ta rüzgar dönüyor

Blooomberg’te çıkan “Tables are turning on EM” ve “Warning Signs Flash for HSBC, Merrill in Emerging Market Rally”, FT’de ise “Make hay in EM while  it lasts” başlıklı 3 haber/analizden alıntı yapacağım.

Bloomberg adına yazan Robert Burgess’e göre GOP hisseleri Ocak’taki muhteşem performans sonrası, Şubat’ta Gelişmiş Ülke borsalarının gerisinde kaldı. Ek olarak, son veri haftasında da GOP ETF’lere giren para 350 milyon dolara kadar düştü, bu yılın ne kötü haftası denebilir.

HSBC stratejisti Max Kettner GOP hususunda temkinli olma daveti yapan uzmanlardan biri. Kettner “Bir nefeslenme zamanı, GOP pozisyonlarında 3 aylık bir vade için kar realizasyonu  yapmalı” öğüdünü veriyor. Merrill Lynch stratejisti Ralf Preusser ise GOP’un ABD’den gelecek iyimser ekonomik veriler ve Fed şahinliğine çok hassas olduğunun altını çiziyor.

Bank of America Şubat fon yöneticileri anketine göre, GOP halen en kalabalık trade, yani serseri  para bu varlık grubuna yığılmış durumda. Geçmişte, böyle yığılmalar ardından hedef varlık grupların performansının bozulduğu çeşitli araştırmalarla ispatlanmış durumda. Bu trendin en can yakıcı örneği Bitcoin balonu olabilir, ama yüksek miktarda fon akımı ile fiyatların geri kalması arasında güçlü bir ilişki hemen her varlık grubunda gözlenebilir.

 

“Arada duranlar” bir miktar karı cebinize koyun diyor

 

UBS son GOÜ sabit getirililer raporunda hala iyimserdi, ama özellikle yüksek risk grubunda bir miktar kar realizasyonu tavsiye etti. UBS’göre bu yıl GOP şirket tahvillerinde temerrüt oranı %0.9’dan %2-2.5’a yükselebilir. Credit Suisse’den Andrew Garthwaite da hala GOP iyimserler arasında. Fakat onu modeline göre piyasa-üstü getiri  potansiyeli artık %2, fakat risk %11. Garthwaite GOP hisselerinde MSCI Indeksi’nin  %11 üstünde olan pozisyonunu %7’e indirerek riskini azalttı.

 

Belki de halen en akılcı yatırım stratejisi bu. GOP’ta kalmak, fakat rallilerde alıcı değil, küçük dozlarda satıcı olmak.

 

FÖŞ

 

Strateji:  Atın dişlerine bakmak

 

Analiz:  Gelişen Piyasaların çilesi bitmedi

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler