Sosyal Medya

Finans

AMB durgunluğa teslim oldu, yeni uzun vadeli finansman geliyor…

AMB Başkanı  Draghi PPK sonrası yaptığı basın toplantısında “resesyon riski çok düşük” dese de, Banka’nın ekonomistleri  Euro-bölgesi için 2019-2020 büyüme…

AMB durgunluğa teslim oldu, yeni uzun vadeli finansman geliyor…

AMB Başkanı  Draghi PPK sonrası yaptığı basın toplantısında “resesyon riski çok düşük” dese de, Banka’nın ekonomistleri  Euro-bölgesi için 2019-2020 büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı revize ettiler. AMB’dan bu sene faiz artırımı yok.  Eylül’de bir kez daha bankalara uzun vadeli repo yani LTRO finansmanı sağlanacak. Euro/dolar 0.64 gerilerken, Alman  uzun vadeli devlet tahvili Bund’da getiriler de 2016’dan bu  yana en düşük düzeyine geriledi. Detayları FOREKS’ten aldık:

 

Avrupa Merkez Bankası, destekleyici kredi koşullarının korunması ve para politikasının reel ekonomiye sorunsuz aktarımının devam etmesine yardımcı olmak amacıyla yeniden Hedefli Uzun Vadeli Refinansman Operasyonu (TLTRO) düzenleyecek.

 

ECB’nin bugün gerçekleştirdiği Yönetim Konseyi toplantısında alınan karara göre, TRTRO-3 olarak adlandırılan yeni çeyrek dönemlik TLTRO programı Eylül 2019’da başlayacak ve Mart 2021’de sona erecek.

 

Her bir TLTRO için vade 2 yıl olacak ve operasyonda karşı taraflar 28 Şubat 2019’daki uygun kredi stoklarının yüzde 30’una kadar borçlanabilecekler.

 

Yönetim Konseyi toplantısı sonrası yapılan açıklamaya göre TLTRO-3’te faiz oranı ana refinansman operasyonlarındaki faiz oranına endeksli bir oran olacak.

 

ECB açıklamasında, “Önceki TLTRO programında olduğu gibi TLTRO-3 de kredi şartlarının olumlu olmaya devam etmesi için oluşturuldu. Daha fazla detay zamın içinde aktarılacak” ifadeleri yer aldı.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler