Sosyal Medya

Finans

Ali Bilge yazdı:  Darphane Topkapı sarayına, banknot matbaası Aksaraya..

Meclise gönderilen 2020 bütçe tasarısının fasıllarına baktığımızda en büyük artışın savunma ve güvenlik harcamalarında olduğunu görüyoruz. 2019’da 102,8 milyar iken, 2020‘de  141.1 milyar TL’ye yükselmiş,  toplam bütçenin %13’üne tekabül ediyor

Ali Bilge yazdı:  Darphane Topkapı sarayına, banknot matbaası Aksaraya..

 

Bir önerim var:  Topkapı Sarayı  hazır Kültür Bakanlığı’ndan alınıp  Aksaray-Başkana bağlanmışken Hazineye bağlı olan İstanbul  Balmumcudaki Darphaneyi tekrar Topkapı Sarayının içindeki eski yerine (Topkapı Sarayını başkanın kullanacağı restorasyonun  başlamış olduğu söyleniyor) Darphane-i Amire’ye taşıyalım, zaten burası uzun yıllar boyunca metal paraların , altınların basıldığı yerdir. Aynı şekilde Ankara Beşevler’de bulunan  MB’sına bağlı banknot matbaasını da  Beştepe sarayına getirelim. Böylelikle tam olarak  her şey elinizin altında olur.

İŞTE EKONOMİK DRİJİZM DEDİKLERİ BUDUR

Otoriter bir rejimseniz Merkez Bankası elinizin altında kullanabileceğiniz bir araçtır. İstediğinizi yapıyorsunuz, istediğiniz zaman kurumları  birleştirebiliyorsunuz,  bağlantılarını fesh edip yeniden başka bir kurum  üzerinde toplayabiliyorsunuz, kafanıza göre yeni kurumlar inşa edebiliyorsunuz. Sektörel düzenleyici  kurumların   bağımsızlığı,  AKP döneminde ortadan kalktı.  Otoriter saray rejimine göre,   MB’sı  dahil   tüm iktisadi kuruluşlar ve  işleyişleri  karmaşa içinde. Yakın dönemde  yurt içinde ve dışında MB’ye bağlı şirketler, holdingler ve iştirakler pekâlâ olabilir. Mevzuat buna müsait..!  İşte ekonomik dirijizm dedikleri de budur.  Önümüzdeki dönümde iktisatçılar ve   gazeteciler, Varlık Fonu, Hazine ve MB’sı  arasındaki ilişkilere gözlerini dikmek zorundalar.

 

SİZE BANKNOT MATBAASI KURALIM..

1920 meclisi kurulduğunda malum  en büyük yardımı Sovyetler Birliği’nden alıyoruz, hem para, altın, silah  desteği. Bunun için Lenin’in, Troçki’nin, Stalin’in,  – Çiçerin’de  olabilir-  bulunduğu ekibe gidiyor bizimkiler,  sürekli talepkârız,  altın- silah- yardımı istiyoruz. Sovyet yöneticileri de bunalmış vaziyetteler,   “yahu biz de yeni devrim yaptık,  hem iç savaş var, ayrıca  orayı, burayı Sovyetleştiriyoruz, bizim durumunuzda hiç kolay değil” -melalen aktarıyorum-  diye dertleniyorlar.  “siz iyisi mi para pasın” diyorlar. Bizimkiler diyor ki “matbaamız yok”,  onlar da “kurarız size bir matbaa” diyorlar. Mecliste bu öneri  enine boyuna konuşuluyor, sonunda niye karşı çıkılıyor biliyor musunuz? Enflasyon olur diye!

PEK YAKINDA : İLİZYONUN SONU …UÇTU UÇTU, NE UÇTU?

Şimdi biz oralardan buralara geldik,  ilan edilen  ekonomik veriler, rakamlar üzerine kuşkuyla yaklaşıyoruz. Enflasyon gizleniyor, döviz suni bir şekilde baskı altına alınıyor, fakat nereye kadar!  Hem şirketler,  hem vatandaş , hem de yabancılar tarafından döviz talep edilip satılmasına karşın, döviz fiyatları  düşük seyrediyor. Üstelik   son  bir yılda  31  milyar dolarlık döviz  mevduat artışı olmuş ! Döviz fiyatları neden düşük seyrediyor,  rezervleri bu  durumu geçen hafta Con Ahmet’in devri daim makinası  örneği ile açıklamıştık,  önceki gün,  benden çok daha iyi Kerim Rota olanı biteni yazdı. İktisatla ilgili olan  dinleyicilere yazıyı  tavsiye ederim, Para Analiz’de yayınladı, Haluk  Bürümcekçi’nin çok  açıklayıcı   iki tablosuyla birlikte,  tabloları destek alarak yaşananları anlattı. Hikayemizde 5-6 tane havuz  var,  bu bir havuz problemi, sular  sürekli bir havuzdan diğer  havuza geçiyor, siz de zannediyorsunuz ki rezervlerde değişen bir durum yok, halbuki havuzdan havuza geçerken su azalıyor, uçuyor.. Elbette bu  işin bir sonu var, ilizyonun bir sonu var.. Pek yakında…

 

 

BÜTÇEDE SAVUNMA HARCAMALARI VE  SURİYE SORUNSALI

Meclise gönderilen 2020 bütçe tasarısının fasıllarına baktığımızda en büyük artışın savunma ve güvenlik harcamalarında olduğunu görüyoruz. 2019’da 102,8 milyar iken, 2020‘de  141.1 milyar TL’ye yükselmiş,  toplam bütçenin %13’üne tekabül ediyor. Önemli bir husus ta şu:  bütçe  3 yıllık yapılıyor, gelecek 3 yıl boyunca   savunma harcamaları sürekli artış seyri izliyor . 2021 ve 2022’ de de  artış olacağı öngörülüyor. Gelecek 3 yılda da savunma harcamalarında artış olacağı  bütçe tasarısından anlaşılıyor. Bu  ne demek?  Suriye meselesi gelecek 3 yılda da devam edecektir demek.  Saray gelecek 3 yılda   artarak harcama yapacağını  deklare etmiş durumda , harekatlar, savaşlar ve  yerleştiği bölgelere yapacağı harcamaların 3 yıllık bir projeksiyonda olması  bunu gösteriyor.  Gelecek 3 yılda da   “ben buradayım”, diyor saray ,  geçen haftalarda Afrin’de, Fırat Kalkanı’nda yapılan harcamalardan bahsettik. Harekat savaş , savunma  harcamaları ne zaman azalmış biliyor musunuz? Çözüm sürecinde..

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler