Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD ekonomisi canlanıyor

ABD’de GSYİH büyümesini   en doğru öngören model olan  Atlanta Fed’in “nowcast’i” 1Ç2019 için tahminini %2.4’e yukarı revize etti (Önceki %2.3). …

ABD ekonomisi canlanıyor

ABD’de GSYİH büyümesini   en doğru öngören model olan  Atlanta Fed’in “nowcast’i” 1Ç2019 için tahminini %2.4’e yukarı revize etti (Önceki %2.3).  ABD ticaret açığının daralması  büyüme öngörüsüne katkı sağladı. Halihazırda ABD’de yavaşlama bekleyenlerin hepsi yanıldı. Fed Bej Kitap’da da ekonomide yavaşlama izlerine rastlanmıyor. ABD’nin enflasyon yaratmayan uzun vadeli büyüme hızının %2 civarında olduğu hesaplanıyor. Bir başka deyişle Atlanta Fed’in tahmini doğru çıkarsa, ekonomide ısınma yeniden  başlamış denilebilir.

 

Fed governörleri de açıklamalarında daha iyimser bir tavır sergiliyor.

 

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisine yönelik  zayıf ekonomik verilerin önümüzdeki aylarda iyileşmesini ve yatırımcıların  ekonomide toparlanmanın sağlığına yönelik endişelerinin giderilmesini beklediğini söyledi.

“Benim temel senaryoma göre Ocak ve Şubat aylarında gözlenen geçici zayıflık ortadan kalkacak” diye konuşan Bullar, “İkinci ve üçüncü çeyrekle birlikte ABD ekonomisinden daha iyi haberler almaya devam edeceğiz  ve getiri eğrisi dikleşecek” dedi.

 

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ABD ekonomisinin hala  “güçlü” bir büyüme gerçekleştirebileceğini belirtti ve bu yıl bir faiz  artırımına gidilmesinin gerekebileceğini vurguladı.

Güçlü istihdam piyasasının, cansız enflasyonun ve devam eden  büyümenin ABD ekonomisinin temelde güçlü olduğuna işaret ettiğini belirten Harker, ancak politika yapıcıların ihtiyatlı olmaları için yeterince  belirsizlik bulunduğunu da vurguladı.

Harker, “Ben, bekle ve gör modunda olmaya devam edeceğim ve 2019 ile  2020’de en fazla birer faiz artırımı olabileceği yönündeki görüşüm devam  ediyor” diye konuştu.

Patrick Harker bu yıl FOMC’nin oy verme hakkı olan bir üyesi değil.

 

Şikago Fed başkanı Charles Evans faizlerin 2020  ortasına kadar sabit kalabileceğini ifade etti. Evans bu sene FOMC’de oy kullanıyor.  Türev piyasalarda ve yatırımcılarında sürekli heyecan yaratan Fed’in  parasal normalleşmeden vazgeçip gevşek bir duruşa geçeceğine dair  delil yok.  Eğer ABD-Çin Mayıs’ta ticaret anlaşmazlıklarına son verecek bir anlaşma imzalarsa, her iki ülkenin de bir miktar daha hızlanması muhtemel.

 

Kaynak:  Atlanta Fed, FOREKS, CNBC.com

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler