Sosyal Medya

Ekonomi

Veriler “teşviklerin etkisi azalıyor” diyor: Çin tam da ABD ile ipler gerilirken ne yapacak?

ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmazlığında ipler yine gerilirken gelen Çin verileri hiç iç açıcı değil, uzmanlar teşviklerin etkisinin azalmaya başladığına dair uyarıyor

Veriler “teşviklerin etkisi azalıyor” diyor: Çin tam da ABD ile ipler gerilirken ne yapacak?

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre,  Nisan Ayı sanayi üretimi önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4’lük artış kaydederek yüzde 6.5 olan beklentinin altında kaldı.

Perakende satışlar da yüzde 8,6’lik beklentinin altında kalarak, yüzde 7,2 oldu.

Sabit yatırımlar ise yüzde 6,1’lik arttı. Beklenti yüzde 6,4 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Ek olarak açıklanan perakende satış verisinin de neredeyse son 16 yıldaki en yavaş büyümesini gösterdiği belirtildi.

Analistler bu veriler ışığında büyümeyi desteklemek için uygulanan teşvik politikalarının etkisinin azalmaya başladığına karşı uyarıyorlar.

Bu hayalkırıklığı yaratan verilerin ABD ile gerginliğin yeniden yükseldiği şu günlerde gelmesi Çin için daha da can sıkıcı oldu.

Geçtiğimiz hafta 200 milyar dolarlık Çin ürününe dair vergileri artıran Trump’ın hamlesine karşılık Çin de 60 milyar dolarlık Amerikan ürününe dair vergileri artıracağını açıklamıştı.

İLGİLİ HABERÇin boş durmuyor: ABD ürünlerine yönelik yeni vergiler yoldaÇin boş durmuyor: ABD ürünlerine yönelik yeni vergiler yolda

İLGİLİ HABERAmerika'dan 200 Milyar Dolarlık Çin Ürününe Ek VergiAmerika’dan 200 Milyar Dolarlık Çin Ürününe Ek Vergi

Çin savaştan korkmuyor

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang bugünkü basın brifinginde, iki ülke arasında devam eden ticaret görüşmelerine değindi.

İki ülkenin aralarındaki ticari anlaşmazlığı çözme konusunda görüşme sürecine devam etme konusunda anlaştığını söyleyen Geng ayrıca, Çin’in ‘Ticaret savaşından korkmadığına’ ilişkin açıklamalarda bulundu.

Geng “Çin birçok defa karşılıklı yükselen gümrük vergilerinin hiçbir problemi çözemeyeceğini söyledi. Bir Ticaret Savaşı, iki taraf için de zararlı olacaktır. Çin bir Ticaret Savaşı istemiyor, ancak bundan korkmuyoruz da. Biri bu savaşı başlattıysa, sonuna kadar savaşırız. Çin hiçbir zaman dış baskılara boyun eğmez. Egemenliğimiz ve çıkarlarımızın korunması konusunda kararlıyız.” dedi.

İLGİLİ HABERÇin ekonomik verileri önümüzdeki dönemde daha fazla önem kazanabilirÇin ekonomik verileri önümüzdeki dönemde daha fazla önem kazanabilir

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler