Sosyal Medya

Ekonomi

Venezuela alarmda, petrole dikkat

Venezuela’da beş gündür süren elektrik kesintisi nedeniyle zor zamanlar geçiriyor. Petrol ihracatı sekteye uğrayan ülkede milyonlarca vatandaş gıda ve su…

Venezuela alarmda, petrole dikkat

Venezuela’da beş gündür süren elektrik kesintisi nedeniyle zor zamanlar geçiriyor.

Petrol ihracatı sekteye uğrayan ülkede milyonlarca vatandaş gıda ve su sıkıntısı yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Perşembe günü başlayan kesintileri ABD destekli bir sabotaj eylemi olarak nitelendiriyor.

Reuters haberine göre, dünkü oturumda Kongre’ye başkanlık eden muhalefet lideri Juan Guaido, “Venezuela’da hiçbir şey normal değil. Bu trajedinin normal kabul edilmesine müsaade etmeyeceğiz, bu nedenle alarm durumu ilan etmek için bir karara ihtiyacımız var” dedi.

Kongre “alarm durumu” ilan etti.

Anayasa, cumhurbaşkanının “ulusun güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye atan” felaketlerin yaşandığı durumlarda alarm durumu ilan etmesine imkan tanıyor, ancak bu durumun uygulamada nasıl bir etkisi olacağı açıkça belirtilmiyor.

Guaido, ABD ve çoğu Batı ülkesi tarafından Venezuela’nın meşru lideri olarak tanındı, ancak Maduro silahlı kuvvetlerin, devlet kurumlarının ve Rusya ve Çin’in aralarında olduğu bazı ülkelerin desteğini hala koruyor.

Petrol sektörü kaynakları, Jose ana limanından yapılan ihracatın elektrik kesintisi nedeniyle durduğunu ve böylece Venezuela’nın birincil gelir kaynağının kesildiğini ifade ettiler.

Öte yandan Guaido, dünkü oturumda Venezuela’dan yaklaşık yirmi yıldır indirimli ham petrol alan Maduro’nun siyasi müttefiki Küba’ya petrol sevkiyatının durdurulması çağrısında da bulundu.

Venezula’nın petrol ihracatının sekteye uğramasının etkilerini yükselen petrol fiyatları üzerinde net biçimde görebiliyoruz.

Asya seansı boyunca yükseliş kaydeden Brent ve WTI petrol fiyatlarına bakıldığında yükselişin halen devam ettiği görülüyor.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler