Sosyal Medya

Ekonomi

Ünlü uzmanlar yanıtladı: Euro Bölgesi’nde kriz olacak mı olmayacak mı?

Uluslararası Para Fonu (IMF) Euro Bölgesi’ne son dönemde görülen yavaşlamanın genişliği konusunda oldukça şaşırdığını itiraf etti. Son dönemde açıklanan raporlarda…

Ünlü uzmanlar yanıtladı: Euro Bölgesi’nde kriz olacak mı olmayacak mı?

Uluslararası Para Fonu (IMF) Euro Bölgesi’ne son dönemde görülen yavaşlamanın genişliği konusunda oldukça şaşırdığını itiraf etti.

Son dönemde açıklanan raporlarda sıkça karşılaşılan endişelerden bir tanesi de Euro Bölgesi’ne dair resesyon konusu.

Cuma günü yaptığı röportajında aynı endişeye vurgu yapan Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman da hem Amerikan ekonomisine hem de Euro Bölgesi’ne dair resesyon beklentilerini dile getirdi.

Tahvil piyasasında çanların çaldığını işaret eden Krugman Amerika’nın önümüzdeki yıl resesyona girme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtirken, Avrupa’nın belki de çoktan resesyon da olduğunu söyledi.

Ancak Krugman’a katılmayan daha iyimser uzmanlar da bulunuyor.

Toparlanma bekleniyor

IMF her ne kadar büyüme beklentilerini düşürmüş olsa da Euro Bölgesi ekonomisinin büyümesinde yeniden toparlanma görüleceğine dair bir beklenti de paylaşıyor.

IMF’in Avrupa Departmanı direktörü Poul Thomsen Euro Bölgesi ekonomisinin Almanya’daki yerel politika değişimleri, Fransa’daki sosyal gerginlikler ve zayıf dış ticarete bağlı olarak zorlandığını söyledi. Ancak bu sorunların bazılarının yavaş yavaş çözülmeye başladığını ve yerel talebin büyümeyi biraz daha olumlu destekleyebileceği yorumunu paylaştı.

IMF’in Washington’daki Bahar Toplantıları esnasındaki CNBC röportajında Thomsen, yine de gelecek aylara dair umutlu olduğunu dile getirdi. Şimdiye kadar görülen geçici faktörlerin geri çekilmeye başladığını not etti.

Ve pozitif istihdam piyasası, mevcut petrol fiyatları ve para politikasının desteği ile yerel talebin büyümeyi ileriye taşımaya destek olacağını beklediğini söyledi.

Kriz yok

Yine IMF Bahar Toplantıları’nda konuşan European Stability Mechanism (ESM) idari yöneticisi Klaus Regling de Poul Thomsen’ın görüşlerine katılan bir tablo çizdi.

Regling Euro Bölgesi’ndeki büyümenin 2017 yılındaki kadar güçlü olmayacağını kabul etti ancak bir resesyondan da oldukça uzak olunduğunun altını çizdi.

Önümüzdeki 2 veya 3 yıl 2017 yılında görülen büyüme oranlarına erişilemeyeceğini söyleyen Regling, en iyinin sona erdiğini söylemekte sorun olmadığını belirtti.

Ancak en iyi dönem geride kaldı diye bir kriz yaklaşıyor demek değildir vurgusunu yapan Regling, buna yol açacak kadar sert bir işaret görülmediği yorumunda bulundu.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler