Sosyal Medya

Ekonomi

Türkiye İhracatçılar Meclisi, faiz kararına ilişkin açıklama yaptı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Bugünkü eylül ayına ilişkin yaptığı toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale…

Türkiye İhracatçılar Meclisi, faiz kararına ilişkin açıklama yaptı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), Bugünkü eylül ayına ilişkin yaptığı toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye indirilmesine karar verdi. Alınan karara Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam etmesinin etkisi olduğu ifade edildi.

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında bir açıklamada bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Beklentilerin üzerinde gelen faiz indiriminin üreticilerin ve ihracatçıların heyecanla beklediği bir hamle olduğunu ifade etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM), Merkez Bankası faiz kararına ilişkin yaptığı açılamada şöyle denildi;

“Ülkemizin ihracatla büyüme hedeflerinin en önemli belirleyicilerinden bir tanesi kuşkusuz faiz oranları. Mevcut yatırım stoku ile 180 milyar dolarlar seviyesine ulaşmayı başaran ihracatımızın sınırlı artış oranlarından çok daha ileri seviyelerde, sıçramalara imza atabilmesi için yeni yatırımlara, kapasite artışlarına kuşkusuz ihtiyacımız var. Yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda Hükümetimizin attığı tüm adımların yatırım maliyetlerinin rekabetçi düzeye indirilmesi ile desteklenmesi ise üreticilerimizin en büyük beklentisidir. Bir önceki toplantıda 425 baz puan indirimin ardından, bu toplantıdaki 325 baz puanlık indirimle birlikte Merkez Bankası’nın politika faizi %16,50’ye düşmüş durumda. Beklentilerin üzerinde gelen faiz indiriminin üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın heyecanla beklediği bir hamle oldu.

Bu karar ile birlikte bankalarımızın kredi maliyetlerine bu indirimi hızla yansıtacaklarını düşünüyoruz. Bu hamlenin kredi faiz oranlarına da yansıması, piyasalardaki normalleşme sürecini de ivmelendirecektir.Bu sayede, gerek yeni yatırımlar, gerekse bir süredir yüksek faizler dolayısıyla ertelenen kapasite artışları ile makine ve teçhizat alt yapımızdaki yenileme çalışmalarının hız kazanacağını hep birlikte göreceğiz. Hatırlanacak olursa TCMB geçen sene Eylül ayında 625 baz puanlık bir artış kararı almış ve o tarihten bu yana yatırımlarda beklenen artış bir türlü yakalanamamıştı. Artık ihracatçılarımızın, yatırımcılarımızın önündeki en büyük engellerden birisi de deyim yerinde ise ortadan kalktı. Yatırımların ihracata, istihdama, büyümeye döneceği bir 2020 bizleri bekliyor.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler