Sosyal Medya

Ekonomi

‘Türkiye balonu patladı, kriz uzun soluklu olacak’

Colombo'ya göre 15 yılın (2003-2018) birikimi olan kriz altı ayda bitmeyecek. Uzun bir çöküş döneminden sonra yeniden yapılanmanın başlaması çok uzun bir zaman alacak.

‘Türkiye balonu patladı, kriz uzun soluklu olacak’

Türkiye’de yaşanan seçim sürecini değerlendiren analizlerin biri ekonomi dergisi Forbes’te yayınlandı. 2008’de ABD’de yaşanan finansal krizi önceden görebilen tek analist olarak ünlenen ve sosyal medyada 100 binlerce takipçisi bulunan Jesse Colombo imzalı makalede “Türkiye balonu patladı” denildi.

Colombo, son beş yılda Türk ekonomisinde tehlikeli bir kredi balonu oluştuğuna dikkat çekerek, “Son derece düşük faizlerle kredi bolluğu yaşandı ve bu yapay bir ekonomik balon oluşturdu. Birçokları bunu meşru ve kalıcı gelişme sandı. Ancak 2018 başından beri Türkiye Merkez Bankası, TL’nin düşüşünü engellemek için faiz oranlarını gözle görünür biçimde arttırmak zorunda kaldı” değerlendirmesini yaptı.

Colombo, Artı Gerçek’te yer alan derlemeye göre, o dönemde yazdıklarını anımsatarak, “Herkesi uyarmıştım, bu saldırgan biçimdeki artışlar Türk kredi balonunun bataklığı olacağını söylemiştim” dedi ve bunun doğrulandığını vurguladı.

Colombo, kredi balonunun Türkiye’de 2000’li yılların başında şişmeye başladığını, özel sektör kredilerinin 2003 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 15’i iken 2016’da yüzde 70’e çıktığını söyledi. Özel sektör borçlanmasının 2010’dan 2018’e kadar geçen sürede altı misli arttığının altını çizdi.

Türkiye’de faizlerin 2009 ile 2018 arasında tarihte ilk kez düştüğünü belirten Colombo, bunun kredi balonunun iyice şişmesini sağladığını dile getirdi. Düşük faizler çağının 2018’de bittiğini, bunun da balonu patlattığını belirten Colombo, böylece krizin geldiğini ve kredi durgunluğunun başladığını belirtti.

YILLARIN BİRİKİMİ VAR

Colombo, Türkiye hükümetinin ve çok sayıda yorumcunun Türkiye’deki ekonomik krizden ABD Başkanı Donald Trump’ı ve yabancı spekülatörleri sorumlu tutmalarını çok yanlış olarak nitelendirerek, Türkiye’nin yıllardan beri yapılan hatalarla çökme ve batma kıvamına çoktan getirilmiş olduğunu ileri sürdü.

Colombo’ya göre 15 yılın (2003-2018) birikimi olan kriz altı ayda bitmeyecek. Uzun bir çöküş döneminden sonra yeniden yapılanmanın başlaması çok uzun bir zaman alacak.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Ali Tezel kıdem tazminatıyla ilgili tüm sorulara cevap verdi

      Kıdem tazminatını gerçeğini, Kıdem tazminatını hükümetin neden istediğini Ali Tezel  anlatıyor.   Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri   Vergi…

  • Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

    Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Benzer Haberler