Sosyal Medya

Ekonomi

TL’de pozitif ayrışma sürüyor: Dolar/TL son 4 ayın en düşüğünde

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları gerginliğinin artması ile küresel piyasalar haftaya sert düşüşle başladı. Yuanın dolar karşısında 7,0 seviyesine…

TL’de pozitif ayrışma sürüyor: Dolar/TL son 4 ayın en düşüğünde

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları gerginliğinin artması ile küresel piyasalar haftaya sert düşüşle başladı. Yuanın dolar karşısında 7,0 seviyesine gerilemesi ve ABD’nin Çin’i kur manipülatörü ilan etmesi sonrasında Çin Merkez Bankası’nın yuandaki sert düşüşe izin vermeyeceğini açıklamasıyla satışlar azaldı.

Küresel piyasalardaki kayıplara karşın TL varlıklardaki yükseliş bu hafta da devam ediyor. Satışlara sınırlı tepki gösteren BIST 100 bugün 100 bin puan üzerine çıktı ve son saatte 99 bin 500 puan yakınında işlem görüyor.

Döviz tarafında da TL pozitif fiyatlama devam ediyor. 25 Temmuz PPK toplantısı sonrasında düşüşe geçen USD/TRY kuru bugün 5,4870’e gerileyerek 2 Nisan sonrası en düşük seviyeye inerken EUR/TRY de 6,15’e geriledi.

MSCI Türkiye Endeksi dün %1,6 yükselişle gelişmekte olan ülkelerden daha iyi performans gösterdi ve yıllık faiz de %16’da.

TL varlıkların artan risk ortamında pozitif fiyatlanmasında ABD’den gelecek yaptırım olasılığının zayıflaması en önemli etken olurken merkez bankalarının faiz indirimi sürecinde olmaları ve TCMB’nin diğer hamleleri de destek sağlıyor.

Kritik seviyelerdeyiz

İntegral Yatırım sabah raporunda “Dolar/TL kurunda büyük bir değişiklik bulunmuyor. Şimdilik TL varlıklar üzerinde yeni bir hareketin bulunmaması kurun yatay ve zayıf hareketini destekliyor. Bugün içinde veri takvimi sakin dolayısıyla olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Gelişmekte olan ülke para birimleri ABD Doları karşısında pozitif. Bu durumda USDTL kurunun geri çekilmesini destekliyor. Ancak kurda hassasiyet sürüyor. Dolayısıyla kritik seviyelerdeyiz ve 5.50 altındaki performansı yakından izlenmeli.” diyor ve teknik beklentilerini şöyle yayınlıyor “Dolar/TL kuru 5.50-5.60 aralığındaki seyrine devam ediyor. Bu iki noktanın altında veya üzerinde bir alan oluşturamadığı sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir. Ana resimde teknik olarak çok güçlü değil. Bir süre yatay bir seyir izleyebiliriz. Geri çekilmelerde hız kazanabilmesi adına 5.50 altı kapanışları görmekte fayda var.”

TL’nin değer kazancına sebep olan şey carry trade

Credit Agricole Kıdemli Gelişmekte olan piyasalar (EM) Stratejisti Guillaume Tresca Reuters’da yer alan yorumunda, “Yuandaki kur sabitlemesi bana Pekin’in yuanın çok da sert değer kaybetmemesini istediği izlenimini veriyor. Bu sebeple (EM’lerde) dün gördüğümüzün tersi yaşanıyor. Bu unsur gelişmekte olan ülkelerde bugün değer kazancına sebep olan tek faktör” dedi.

TL’nin EM’lerin de ötesinde bir değer kazancı yaşadığına da dikkat çeken Tresca, “TL’nin değer kazancına sebep olan şey carry trade… O yüzden, şu anki ortamda, TL carry elde etmek iyi bir şey. Ek olarak, S-400 ve TCMB konularındaki gerginliklerin dindiğini hissediyoruz. Bana göre bu değer kazancı sadece kısa dönemli olabilir çünkü bir ay önce var olan bütün sorunlar hala duruyor” dedi.

Analistler TL’nin yüksek getiri sunmaya devam etmesi ve küresel merkez bankaların genişlemeci politikalarının TL’deki pozitifi seyirde etkili ana unsurlar olduğunu belirtiyor. Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler, S-400 konusunun daha arka planda kalması ve risk primindeki düşüş de TL’ye destek olmaya devam ediyor. Öte yandan TL’de açığa satışın maliyetinin yüksek olduğuna dikkat çeken analistler bunun da kurda yukarı yönlü spekülatif hareketleri engellediğini belirtiliyor.

Türkiye piyasasının yabancı katılım açısından çok daraldığını söyleyen TD Securities’den Cristian Maggio, “Bu yılın başlarında Londra swap piyasasında yaşanan sıkışma pek çok işlemci için acı vericiydi ve bazıları bunun tekrarlanabileceğinden endişe duyuyor. Türkiye piyasasında likidite çok bozuldu ve para yapamayacaksanız hatta para kaybedecekseniz, neden bu piyasaya giresiniz?” dedi.

Diğer taraftan küresel büyüme endişeleri ve ticaret savaşları, Brexit, Akdeniz’de AB ile yaşanan gerginlik ve jeopolitik gelişmeler de baskı unsuru olarak piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler