Sosyal Medya

Ekonomi

Ticaret Savaşlarının Son Perdesi Küresel Borsaları Fena Vurdu

ABD Başkanı Trump'ın başlattığı ve Çin'in misillemesiyle devam eden ABD-Çin ticaret savaşlarında, tam anlaşma beklenirken muharebelerin ikinci dalgasının da başlaması dünya borsalarını kötü etkiledi. ABD'nin geçen haftaki yeni ek vergilerine Çin'in bu seferki misilleme tarifeleri dedün hayata geçmişti.

Ticaret Savaşlarının Son Perdesi Küresel Borsaları Fena Vurdu

Küresel hisse senetleri, ABD ile Çin’in eninde sonunda anlaşmaya varacağı yönünde kimi umutlarına rağmen Salı günkü Asya işlemlerinde düşüşünü sürdürdü. Yen dolar karşısında geriledi ve yuan yükseldi.

S&P 500 Endeksi Çin’in ABD ürünlerine karşı misilleme yapmasının ardından Pazartesi günü yüzde 2,4 düştü. Japonya’da Topix Endeksi Salı günkü yüzde 2,1’lik kaybının büyük kısmını geri aldı. Güney Kore’de Kospi Endeksi kayıplarını geri aldı. Çin hisse senetleri kayıplarını azalttı. Hong Kong hisseleri tatil sonrasında piyasasının yeniden işleme açılmasıyla yüzde 1’in üzerinde düşüş kaydetti. Çin dışında işlem gören yuan ve S&P 500 endeks vadelileri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile görüşmelerin “çok başarılı” olacağını düşündüğünü söylemesinin ardından Pazartesi günkü kaybının bir kısmını geri aldı. ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi Mart sonundan bu yana en düşük seviyesine yakın dalgalandı.

Dün ABD Başkanı Trump Çin’in yeni gümrük tarifelerine yönelik arka arkaya tweet’ler attı. Bu tweetlerde özetle: Çin’in ek gümrük tarifelerinin ABD’yi pek etkilemeyeceğini, buna karşılık ABD’nin tarifelerinin Çin’e zarar vereceğini, hâttâ Çin’de iş yapan tek bir kişi bile kalmayacağını iddia etti. Çin’de iş yapan firmaların Vietnam gibi ülkelere kayacağını söyleyen Trump Çin’in ek tarifelerine karşı da Amerikalaıların başka ülke mallarını veya daha iyisi Amerikan mallarını almalarını tavsiye etti.

ABD Başkanı Trump, geçen yılın mart ayı başında ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında ek gümrük vergisi getirileceğini duyurmuş, söz konusu hamlesinin gerekçesini ise “ulusal güvenliğe” dayandırmıştı.

Trump’ın bu kararı Çin ve birçok Avrupa ülkesi başta olmak üzere tüm dünyada tepkiyle karşılanırken, “serbest ticaret ve globalleşme” kavramlarına aykırı olarak nitelendirilen Trump’ın hamlesine misillemelerin gelmesi ise ticaret savaşının fitilini çekmişti.

Bu yılın başlarında ise ABD ile Çin’in ticaret müzakerelerine başlamasıyla “ticaret savaşı” endişeleri her ne kadar rafa kalksa da, geçen hafta Trump’ın Çinli yetkililerin müzakereleri yavaşlattığı gerekçesiyle 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10’luk gümrük vergisi oranını yüzde 25’e çıkaracaklarını açıklaması konuyu yeniden gündeme taşımıştı.

TRUMP’TAN AÇIKLAMA: YA ANLAŞMA YA DAHA ŞİDDETLİ SALDIRI

NBC News’a konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Washington ve Pekin arasındaki ticaret müzakerelerinin başarılı olup olmayacağını 3 veya 4 hafta içerisinde öğreneceklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi. Orban ile birlikte Oval Ofis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, Çin mallarına yönelik gümrük tarifesini arttırma konusunda henüz karar vermediğini ve Haziran’da Japonya’da düzenlenecek G-20 liderler zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmeyi planladığını söyledi.

Trump, Xi ile yapacağı görüşmenin geçtiğimiz hafta iki ülke arasında gerçekleşen başarısız üst düzey görüşmelerin ardından verimli olabileceğini söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisi Ofisi (USTR) de yaptığı açıklamada Başkan Donald Trump’a Çin’den yaklaşık 300 milyar dolar tutarında daha ithalata yüzde 25 gümrük tarifesi uygulama imkanı verecek süreci resmi olarak başlattığını duyurdu.

USTR, yüzde 25 gümrük tarifesi ile karşı karşıya kalabilecek ürünlerden oluşan 135 sayfalık bir liste yayınladı. Listenin dışında ilaçlar, bazı ilaç hammaddeleri, seçilmiş tıbbi ürünler, nadir mineraller ve kritik mineraller kaldı. USTR’nin yeni gümrük tarifesi uygulanması için başlattığı süreç, Başkan Trump’a Çin ürünlerine ek tarife uygulanmasına karar verip vermeme imkanı sağlıyor ve Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerinde ilerleme olmaması halinde yeni gümrük tarifeleri uygulanabilmesi için yasal süreç işlemiş oluyor.

İLGİLİ HABERÇin boş durmuyor: ABD ürünlerine yönelik yeni vergiler yoldaÇin boş durmuyor: ABD ürünlerine yönelik yeni vergiler yolda

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler