Sosyal Medya

Ekonomi

Süpermarketler patlıcan ve biber satmama kararı aldı!

Sanayi Bakanı Pekcan'ın 81 ilin valisine yazı yollayarak denetim çağrısı yapması işin bir tarafıyken, marketlerin de söz konusu polisiye önlemlerden kendilerini sıyırma çabası olarak fiyatları yükselen belli temel gıda ürünlerini raflarından çıkarmaları işin bir başka yanı. 

Süpermarketler patlıcan ve biber satmama kararı aldı!

Günün dikkat çekici haberlerinden bir tanesi de yine gıda fiyatları enflasyonu ile bağlantılı.  Hükümetin, başta Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere özellikle yerel seçimler öncesi bir takım kontrol mekanizmaları yoluyla marketlerdeki gıda fiyatlarını düşürme çabaları bir süredir gündemde.  Dün Sanayi Bakanı Pekcan’ın 81 ilin valisine yazı yollayarak denetim çağrısı yapması işin bir tarafıyken, marketlerin de söz konusu polisiye önlemlerden kendilerini sıyırma çabası olarak fiyatları yükselen belli temel gıda ürünlerini raflarından çıkarmaları işin bir başka yanı.

Kış aylarında hem aşırı hava koşulları hem de üretimsel sorunlar nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle süpermarket zincirleri bazı ürünleri bir süreliğine raflara yerleştirmeme kararı aldı.

Seralarda yetiştirilmiş olan biber ve patlıcanların kilo fiyatının 20 TL’ye kadar yükselmesi üzerine market zincirlerinin ürünlerin satışını bir süreliğine durdurma yoluna gittiği belirtildi.

Hürriyet gazetesi, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek’in de kararı doğruladığını ifade ediyor.

Altunbilek, alım gücü yüksek bölgelerde patlıcan – biber satışlarının sürebileceğini ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı bir konuşmada marketlerdeki gıda fiyatlarının enflasyondaki düşüşü yansıtmadığını söyleyerek tepki göstermişti: “Faiz oranları, enflasyon belli oranda düşmüş. Buna rağmen markette hala sebze meyvede fiyat düşmüyor. Bunun ahlaki bir temeli olabilir mi? Bu marketlerde benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabını sorma görevi de bizimdir ve hesabını sorarız.”

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler