Sosyal Medya

Ekonomi

Şubat enflasyon anketleri ne diyor?

Istanbul Ticaret Odası anketine göre, İstanbul’da 2019 Şubat ayında perakende fiyatlar yüzde 0,98, toptan fiyatlar ise yüzde 0,95 oranında arttı.…

Şubat enflasyon anketleri ne diyor?

Istanbul Ticaret Odası anketine göre, İstanbul’da 2019 Şubat ayında perakende fiyatlar yüzde 0,98, toptan fiyatlar ise yüzde 0,95 oranında arttı. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi 2019 Şubat ayı itibariyle yıllık ortalama yüzde 15,23, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık ortalamada yüzde 19,95 artış gösterdi. Reuters, BloombergHT  ve AA anketleri ise aylık TÜFE’de 0.4-0.5 civarında yükselişler bulguladı.

 

AA anketi

 

Ankete göre, ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin  ortalaması yüzde 0,45 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin şubat ayı için  enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0,30, en yüksek yüzde 0,90 aralığında  yer aldı.

 

Ekonomistlerin 2019 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde  15,78 olarak belirlendi. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon  beklentisi en düşük yüzde 13,50, en yüksek yüzde 17,60 oldu.

 

Ekonomistlerin şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde  0,45 ) göre, bir önceki ay yüzde 20,35 olan yıllık enflasyonun yüzde 20,02’ye  düşeceği hesaplanıyor.

 

Enflasyon, ocakta bir önceki aya göre yüzde 1,06 artış  göstermişti.

 

 

BloombergHT anketi

 

Bloomberg HT anketine göre Ocak’ta % 1.06 artan enflasyonun Şubat ayında % 0,50, yıllık bazda ise %20,10 olması yönünde..

BloombergHT satırlarında ayrıca Commerzbank ve  Morgan Stanley’in görüşlerine de yer verdi:

 

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose Bloomberg HT’ye Cuma günü açıklanan İstanbul enflasyonunun biraz yüksek olduğunu, Pazartesi günkü enflasyon verisinde de yukarı yönlü sürpriz olabileceğini belirtti.

 

Ghose bu toplantıda Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklemediklerini de sözlerine ekledi.

 

MORGAN STANLEY

 

Kurum, tanzim satışların işlenmemiş gıda fiyatlarında aşağı yönlü baskı yapabileceğini, buna dayanarak yıllık enflasyonun %19.6’ya gerileyeceğini öngördü.

 

 

Reuters:  TÜFE’nin tanzim satışlarının başladığı Şubat’ta %0.4 artması, yıllık enflasyonun sınırlı bir düşüşle %19.9’a gerilemesi bekleniyor

 

Reuters’ın toplam 17 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre aylık tahminler yüzde 0.3 düşüş ile yüzde 0.8 artış bandında yer alırken yıl sonu tahminleri ise bir önceki anketteki yüzde 15.95 sevisinden sınırlı bir düşüşle yüzde 15.10’a geriledi.

Ekonomistler 11 Şubat’ta başlayan tanzim satışlarının enflasyona etkisini önümüzdeki hafta açıklanacakı veri ile görmeyi bekliyorlar.

Tanzim satışları TÜİK fiyat mekaniğinde yer almasa da market fiyatlarını düşürmesi nedeniyle gıda fiyatlarında yıllık bazda bir düşüşü desteklemesi bekleniyor.

 

Tacirler Yatırım Başekonomisti Özlem Bayraktar Gökşen, Şubat’ta TÜFE aylık artış tahminlere yakın gerçekleşmesi durumunda yıllık enflasyonun yüzde 20 ile bir önceki aya göre yatay bir seyir izleyeceğini belirterek, “Şubat ayında hal fiyatlarına bakıldığında işlenmemiş gıda fiyatlarında daha durağan bir resim olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak Ankara gıda fiyatlarının Şubat ayında yüzde 1 oranında aylık artış kaydettiğini takip ettik. Söz konusu aylık artış tarihsel Şubat ayı değişim ortalamasının ve Şubat 2018 artışının hafif altında bir yeri işaret ediyor” dedi ve ekledi:

“Çekirdek fiyatlarında Şubat ayında önemli bir oynaklık görmeyeceğimizi tahmin diyoruz. Özellikle zayıf iç talep koşulları dolayısıyla temel mal fiyatlarının yatay bir seyirde devam edebileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan hizmet fiyatlarındaki katılık, fiyatlama davranışlarındaki bozulma ve ücret artışları nedeniyle çekirdek fiyatları zorlayan en önemli unsurlardan biri olmaya devam edecek.”

Ekonomistlerin beklentisi enflasyonun yılın ilk yarısında yüzde 20 civarında seyretmesi, hatta sigara fiyatlarında olası değişimle birlikte bir miktar artabileceği yönünde. Haziran ayında ise baz etkisiyle birlikte enflasyonda sert düşüşlerin görülmesi bekleniyor. Ancak aynı şekilde baz etkisi nedeniyle yılın son çeyreğinde ise enflasyonda bu kez yukarı yönlü bir etki bekleniyor.

Ekonomistlerin de yılsonu enflasyon tahminlerin medyanı yüzde 15.1 seviyesinde en yüksek beklenti yüzde 17.6 en düşük ise yüzde 13.50.

 

 

FÖŞ anlattı:  Ekonomide Her Şey Daha Kötüye Gidiyor

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler