Sosyal Medya

Ekonomi

Sanayi üretiminde toparlanma kalıcı mı?

Salı günü Borsa’nın rallisinde beklentileri aşan bir düzelme sergileyen (aylık) Mart sanayi üretim verisi oldukça etkili oldu. Bloomberg’te çıkan Ankara’nın…

Sanayi üretiminde toparlanma kalıcı mı?

Salı günü Borsa’nın rallisinde beklentileri aşan bir düzelme sergileyen (aylık) Mart sanayi üretim verisi oldukça etkili oldu. Bloomberg’te çıkan Ankara’nın S-400 teslimatını geciktirmeyi gözden geçirdiği haberi ise ikinci olumlu unsurdu.

Yılın ilk çeyreğine ait ekonomik veriler değerlendirilirken, bunların tarihi boyutta bütçe harcaması ve kamu bankalarının üretim tarafında  sonsuz bir cömertlikle dağıttığı kredilerin de etkili olduğu gerçeği gözden kaçırılmamalı. Eğer sanayi üretiminin gerçek öncü göstergesi ISO-Markit PMI verisi ise, Nisan’da yine gerileme yaşanabilir.

 

Veriyi değerlendiren Garanti Yatırım uzmanları şunları kaydetti:

 

Mart’ta sanayi üretimi (SÜ), takvim etkisinden arındırılmış bazda %2.2 azaldı. Buna göre sanayi üretimindeki daralma piyasa beklentisine (%4.4) göre sınırlı kaldı. 3 aylık dönemde SÜ’deki yıllık daralma %7.6’dan %4.8’e geriledi. Böylece, Şubat ayında başlayan sanayi üretimindeki toparlanma eğilimi Mart ayında da devam etti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış SÜ’nün aylık bazda %2.1 artması da olumlu. İmalat PMI, kredi büyüme oranları, dış ticaret gibi öncü verilerin işaret ettiği 1Ç19’da ekonomik aktivitede önceki çeyreğe göre güçlenme eğilimi SÜ verileri ile de desteklendi.

Ancak, toparlanmanın ara malı ve sermaye malı tarafında daha zayıf olması, bu eğilimin  sürdürülebilirliği ile ilgili belirsizlik yaratıyor.

SÜ verileri ve diğer öncü göstergeler, 1Ç19’da yıllık büyümenin daralmaya devam ettiği; ancak çeyreklik bazda pozitif büyüme olduğu beklentimizi teyit ediyor. 1Ç19 büyüme verisi, 31 Mayıs Cuma günü açıklanacak. Özellikle Mart ayında ekonomik göstergelerin beklentilerden daha hızlı ekonomik toparlanmaya işaret etmesi 2019 yılı büyümesi için olumlu bir gelişme oldu. Ancak Mart ayı sonunda finansal piyasalarda yaşanan oynaklık, TL’de değer kaybı, politik ve jeopolitik  gelişmeler, faiz oranlarındaki yükseliş, dünya ticaretine ve ekonomisine yönelik belirsizlikler dikkate alındığında yılın kalan dönemi için  toparlanma beklentilerinin zayıflamasına neden oldu. Bu gelişmeler sonrasında, 2019 yılı büyüme beklentimizi %1.0’den %0.3’e düşürüyoruz.

Sektörler bazında;

 Mart ayında sanayi üretimi eğilimindeki toparlanmada özellikle tüketim malı üretimi ve enerji sektörü etkili oldu. İmalat sanayi içinde gıda, tekstil, giyim, elektrikli makine, ana metal ve makine&teçhizat sektörlerinde önceki aya göre toparlanma var.

Diğer ulaşım araçları (hava vs.) ve enerji üretimindeki olumlu eğilim sürdü.

 Eğilimin önceki aya göre zayıfladığı belli başlı bir sektör olmaması olumlu.

 

Şubat ve Mart aylarında aylık bazda yükselen imalat PMI endeksinin Nisan ayında tekrar düşüş göstermesi olumsuz.

Nisan’da PMI’ın aylık bazda 0.4 puan gerileyerek 46.8’e düşmesinde yeni siparişlerdeki yavaşlamanın, üretim ve satın

alma faaliyetlerinde ivme kaybına yol açması etkili oldu. 3 aylık ortalama bir miktar iyileşse de endeks 13 aydır ekonomide daralmaya işaret ediyor. Son aylarda ihracat artış eğilimi yavaşlarken; ithalattaki düşüş zayıfladı. Buna göre, büyümeye dış talep katkısının önceki aylara göre azalması olumsuz.

 Kredi büyüme eğiliminde (13 haftalık, kur etkisinden arındırılmış) son haftalarda yavaşlama var. Özellikle ticari tarafta Mart ayı sonunda %25’lere yükselen yıllık artış eğilimi, Mayıs ayı başında %20’nin altına düştü. Yıl başından bu yana tüketici kredi artış eğiliminde ticari kredilere göre daha yavaş olan toparlanmada da sınırlı yavaşlama var.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler