Sosyal Medya

Ekonomi

Sanayi üretiminde daralma devam  edecek

Ekonomik aktivitenin başlıca öncü göstergesi olan sanayi üretminde daralmanın Ocak ayında da devam etmesi bekleniyor. FOREKS ve AA anketlerine göre…

Sanayi üretiminde daralma devam  edecek

Ekonomik aktivitenin başlıca öncü göstergesi olan sanayi üretminde daralmanın Ocak ayında da devam etmesi bekleniyor. FOREKS ve AA anketlerine göre daralma yıllık %8’i bulabilir.

 

FOREKS anketi:  Yıllık %8 daralma

 

Ekonomistlerin 2019 yılı Ocak ayı arındırılmış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde -8,0 yönünde oluştu.

 

Ocak ayında takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretimi için medyan tahmini ise yüzde -7,95 oldu.

 

Foreks’in 13 ekonomist ile düzenlediği ankete göre, Ocak ayında takvim etkisinden arındırılmış veriler ile sanayi üretimi için ortalama tahmin  yüzde -7,84 olurken, arındırılmamış verilerle sanayi üretimi için  ortalama tahminde ise yüzde -7,86 düzeyinde gerçekleşti.

 

Aralık ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık bazda yüzde -9,8 azalırken, takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretimi de yüzde 9,8 seviyesinde gerilemişti.

 

2019 yılı Ocak ayı sanayi üretimi rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 14 Mart Perşembe günü saat 10:00’da açıklanacak.

 

 

AA anketi: Aylık bazda toparlanma öngörüsü var

 

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin ocakta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,7 azalmasını bekliyor.

AA Finans’ın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 14 Mart Perşembe günü açıklanacak ocak ayı sanayi üretim endeksi verilerine ilişkin beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, ekonomistlerin ocak ayı arındırılmamış sanayi üretim endeksine ilişkin beklentilerinin ortalaması yüzde 7,7 azalış yönünde oldu. Ekonomistlerin arındırılmamış sanayi üretimi endeksine ilişkin beklentileri yüzde eksi 2,9 ila yüzde eksi 12,2 aralığında yer aldı.

 

Ocakta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 7,6 azalacağı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda yüzde 1,2 yükseleceği tahmin ediliyor.

 

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, 2018’in aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 azalırken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 9,8, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi de aylık bazda yüzde 1,4 gerilemişti.

 

 

FÖŞ yazdı:  Gerçek  büyüme oranı nedir?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler