Sosyal Medya

Ekonomi

Sanayi üretiminde artış var ama yetersiz

TÜİK Şubat ayı sanayi üretimi verilerini açıkladı. Şubat ayında bir önceki aya göre %1.3 artış görülürken yıllık bazda bakıldığında %5.1’lik…

Sanayi üretiminde artış var ama yetersiz

TÜİK Şubat ayı sanayi üretimi verilerini açıkladı.

Şubat ayında bir önceki aya göre %1.3 artış görülürken yıllık bazda bakıldığında %5.1’lik bir daralma yaşandığı raporlandı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %4,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi %5,5 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,4 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2019 yılı Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %0,3, imalat sanayi sektörü endeksi %1,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,8 arttı.

İlk çeyreğe dair negatif büyüme beklentisi

GCM Yatırım ekonomisti Enver Erkan veriye dair paylaştığı yorumunda “Sanayide dipten dönüşün gerçekleşmeye başlamakla beraber, ilk çeyrekte yıllık değişimlerin eksi bölgede kalması ve imalat sanayiinde daralma ivmesinin halen %5’lerde olması itibariyle 1Ç19 döneminde de negatif büyüme gerçekleşmesini bekliyoruz.

4Ç18’deki ekonomik daralma biraz yavaşlayabilir, ancak sanayiinin döngüsünün tam olarak pozitif bölgeye geçmesi ilk çeyrek içinde gerçekleşmeyecektir. Aylık değişimlerde ise toparlanma devam edebilir. Ekonomideki iç talep, dış talep ve bunlara bağlı üretim, tedarik kanalları gibi faktörlerin biraz da finansal piyasa koşullarına bağlı olduğunu düşünecek olursak, büyüme görünümü için yine benzer faktörleri dikkatle takip edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.” dedi.

Kaynak: TÜİK

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler