Sosyal Medya

Ekonomi

Sanayi üretimi Ocak’ta %1 arttı

TUIK verilerine göre, sanayi üretimi Ocak’ta A/A %1 artış kaydederken, yıllık bazda %7.3 geriledi. Konsensus %8 gerileme yönündeydi.   TUIK’e…

Sanayi üretimi Ocak’ta %1 arttı

TUIK verilerine göre, sanayi üretimi Ocak’ta A/A %1 artış kaydederken, yıllık bazda %7.3 geriledi. Konsensus %8 gerileme yönündeydi.

 

TUIK’e göre,  2019 yılı Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %1,7, imalat sanayi sektörü endeksi %1,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,1 arttı.

 

Yıllık rakamlarda ise madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %7, imalat sanayi sektörü endeksi %7,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,7 azaldı.

 

Sanayi üretimi aydan-aya büyük oynaklık gösteren bir veri.  Aylık artış henüz sanayide daralmanın bittiğini göstermez.  Sanayi üretiminin oldukça güvenilir bir öncü göstergesi olan ISO-Markit PMI Şubat’ta 2 puna kadar artış göstermişti. Dolayısıyla, sanayi üretimi  Şubat’ta da yükselebilir.  Ancak, PMI ve MUSIAD SAMEKS Endeksleri hala genişlemeye işaret eden 50 sınırının altında seyrediyor, yani ekonomik aktivite hızlanamıyor. Sanayide toparlanmada kamu bankalarının nerdeyse 40 milyar TL kredi dağıtmasının etkisi de unutulmasın.  Hükümetin ucuz kredi yoluyla sanayii ayakta tutma çabalarının devam etmesi beklenir, fakat Ankara’nın anlamadığı şu:  Ekonomiye yön veren arz değil, talep!  Tüketicinin yarına güveni ve harcanabilir gelir yeterli olmadıkça, sanayi üretiminde toparlanmalar kalıcı olmaz.

 

 

Detaylı analiz gelecek

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler