Sosyal Medya

Ekonomi

YENİLEME: Enflasyon anketleri

AA Finans TÜFE anketi   AA Finans’ın TÜİK tarafından 4 Şubat Pazartesi günü açıklanacak ocak ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti…

YENİLEME:  Enflasyon anketleri

AA Finans TÜFE anketi

 

AA Finans’ın TÜİK tarafından 4 Şubat Pazartesi günü açıklanacak ocak ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 16 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,26 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ocak ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 0,80, en yüksek yüzde 1,85 aralığında yer aldı.

 

Ekonomistlerin 2019 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 16,38 olarak belirlendi. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisi en düşük yüzde 13,50, en yüksek yüzde 19,80 oldu.

Ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,26) göre, bir önceki ay yüzde 20,30 olan yıllık enflasyonun yüzde 20,59’a yükseleceği hesaplanıyor.

 

 

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) seracılık faaliyetlerinin yoğun yapıldığı Antalya başta olmak üzere bir çok ilde görülen yoğun yağışların da etkisiyle gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar öncülüğünde Ocak ayında 1 artması, yıllık enflasyonun ise yüzde 20.3 civarında kalması bekleniyor.

Yıllık enflasyon son 15 yılın rekor seviyesini Ekim’de yüzde 25.24 ile görmüş ve Kasım ve Aralık ayında da düşüş göstererek yılı yüzde 20.3 seviyesinde tamamlamıştı.

Reuters’ın toplam 13 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre yıl sonu tahminleri ise yüzde 15.95 sevisinde şekilleniyor.

Merkez Bankası 2018 yılının son enflasyon raporunda 2019 yılı sonunda enflasyonun yüzde 70 olasılıkla orta noktası yüzde 15.2 olmak üzere yüzde 12.3 ile yüzde 18.1 aralığında öngörmüştü. Bankanın yarın bu tahminini güncellemesi beklenirken ekonomistler piyasa tahminlerinin TCMB tahminleriyle yakın olduğunu belirterek TCMB’den eski tahminlerine göre “büyük bir revizyon” görmeyi beklemiyorlar.

Güncel tahminin yüzde 15.9 olan ve yüzde 15.95’lik piyasa tahmini ile de örtüşen Yeni Ekonomi Programı’ndan da büyük revizyonlar içermesi beklenmiyor.

GIDA FİYATLARI ENFLASYONU ETKİLEYECEK

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, “Ocak ayında enflasyonda beklediğimiz 1.1 puanlık yükselişin 0.9 puanı gıda kaynaklı. Gıda grubu fiyatlarındaki artışta olumsuz hava koşullarının başta taze meyve-sebze fiyatlarına yansıması rol oynadı. Ayrıca son dönemde Antalya’da yaşanan sel felaketinin fiyatlar üzerindeki etkisini kısmen Ocak’ta göreceğiz. Antalya kaynaklı fiyat yükselişinin kalan etkisi ise Şubat enflasyonunda hissedilecek” dedi ve ekledi:

“Öte yandan mevsimsel indirimlerin etkisiyle giyim grubu fiyatlarında bir düşüş öngürüyoruz. Son olarak elektrik, doğal gaz ve su tarifelerindeki indirimlerin nedeniyle konut grubu fiyatlarında Ocak ayında düşüş bekliyoruz. Son dönemde enflasyonda gıda kaynaklı yaşanan baskının yarın açıklanacak yılın ilk enflasyon raporundaki varsayımlara nasıl yansıdığını görmek önemli olacak. Ayrıca TCMB’nin yıl içindeki enflasyon patikasına dair görüşü olası faiz indiriminin zamanlamasına dair ipucu verecektir.”

Merkez Bankası faizleri sabit tuttuğu ve önümüzdeki döneme ilişkin de indirim sinyali vermediği son Para Politikası Kurulu Toplantısı’na ilişkin özetlerde, “Ocak ayında başta elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki ayarlamaların yanı sıra çeşitli illerde şebeke suyu fiyatlarında yapılan indirimlerin de etkisiyle enerji grubu yıllık enflasyonunda belirgin bir düşüş öngörülmektedir” demişti.

 

ERDOĞAN: ÇARŞI PAZAR MARKETLERDE FİYATLAR TIRMANDIRILIYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise bu haftasonu yaptığı açıklamalarda “Marketlere, çarşıya, pazara bakıyoruz, maalesef, çarşı pazarda, marketlerde fiyatlar, üreticiden alındıktan sonra aracılar vasıtasıyla tırmandırılıyor. Fiyatlar birbirini tutmuyor. Burada belediyelerimize büyük görevler düşüyor” dedi ve ekledi:

“Bu tür fiyat artıranları hesaba çekmeniz lazım, bunları silkelemeniz lazım. Benim vatandaşıma bu şekilde yüksek rakamlarla bu fiyatlarda mal satanları hesaba çekmeniz lazım. Hazırlıklarımız var ve bu uygulamayı da yapacağız, kusura bakmasınlar. Bunun adı ticaret, para kazanma değildir. Bunun adı olsa olsa fırsatçılıktır, riyakarlıktır, tefeciliktir, hatta ülkeye ve millete ihanettir.”

Erdoğan bu sürecin serbest piyasa ile açıklanamayacağına dikkat çekerek, “Piyasayı manipüle ederek bu fırsatçılığı meşrulaştırmaya çalışmanın serbest piyasa ekonomisinde yeri yoktur. Dünyanın hiçbir yerinde devletin ve toplumun böyle bir çarpıklığa göz yumması, gözünü hırs bürümüş bir avuç spekülatöre teslim olması söz konusu olamaz” dedi.

Bu söylemin ardından Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre Ticaret Bakanlığı, sebze ve meyvede aşırı fiyat oluşumlarına karşı 81 valilik kanalıyla ticaret il müdürlüklerine talimat göndererek denetimlerin kapsamını genişletti.

Öte yandan Erdoğan bir başka konuşmasında ise son dönemde sel hortum gibi doğal afetlere maruz kalan Antalya’da yaklaşık 100 milyon lira maddi zarar olduğu tahmin edildiğini de belirterek “Gereği neyse şüphesiz bizler yerine getireceğiz” dedi.

Enflasyonda otomotiv konut ve beyaz eşya sektörlerindeki vergi indirimlerinin uzatılması ise yukarı yönlü etkileri sınırlayan önemli bir faktör konumunda. İlgili vergi indirimlerinin sona ermesiyle enflasyonda sert bir yükselşi bekleniyor. Ancak bu geçen yılın son iki ayında uygulanmaya başlanan vergi indirimleri yılbaşından itibaren üç ay süreyle uzatıldı

Piyasalar ilgili indirimlerin devam edip etmeyeceğini yakından takip ediyor.

Öncü gösterge olarak izlenen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) verileri ise Ankara’da hesaplanan gıda enflasyonunun Ocak’ta yüzde 3.48 artış gösterdi

TÜİK Ocak ayı enflasyon verilerini 4 Şubat’ta saat 1000’da açıklayacak.

 

 

İTO perakende fiyatları A/A  %1.14 yükseldi

 

İstanbul’da 2019 Ocak ayında perakende fiyatlar yüzde 1,14, toptan fiyatlar ise yüzde 1,45 oranında arttı.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi 2019 Ocak ayı itibariyle yıllık ortalama yüzde 14,46, Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık ortalamada yüzde 18,91 artış gösterdi.

Perakende fiyatlar 2019 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,00, toptan fiyatlar ise yüzde 22,95 arttı.

SEKTÖRLER BAZINDA DEĞİŞİM ORANLARI

Ocak 2019’da perakende fiyatlar bir önceki aya göre; Diğer Harcamalar grubunda yüzde 5,49, Sağlık ve Kişisel Bakım harcamalarında yüzde 3,64, Gıda harcamalarında yüzde 2,53, Ulaştırma ve Haberleşme harcamalarında yüzde 2,13, Ev Eşyası harcamalarında yüzde 1,77, Konut harcamalarında yüzde 0,42 artış, Giyim harcamalarında yüzde -6,22 ve Kültür, Eğitim ve Eğlence harcamalarında yüzde -2,16 azalış göstermiştir.

Ocak 2019’da toptan fiyatlar ise aylık bazda bir önceki aya göre; Mensucat grubunda yüzde 4,21, İnşaat malzemeleri grubunda yüzde 2,01, Madenler grubunda yüzde 1,34, Gıda maddeleri grubunda yüzde 1,17, Yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 0,91, İşlenmemiş maddeler grubunda yüzde 0,87 artış izlenirken, Kimyevi maddeler grubunda -0,25 azalış izlenmiştir.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler