Sosyal Medya

Ekonomi

Reuters anketi:  4Ç’de daralma, 2019’da endişe

  Pazartesi açıklanacak 4Ç2018 ve tüm yıl verilerinde  ekonominin 2 çeyrek arka-arkaya daralarak resesyona girdiğini görebiliriz. Yıllık büyüme ise son…

Reuters anketi:  4Ç’de daralma, 2019’da endişe

 

Pazartesi açıklanacak 4Ç2018 ve tüm yıl verilerinde  ekonominin 2 çeyrek arka-arkaya daralarak resesyona girdiğini görebiliriz. Yıllık büyüme ise son yılların en düşük temposuna yavaşlayacak.  Reuters anketine göre, 2019 yılı için de katılımcılar YEP hedefinin tutmasını beklemiyor. BloombergHT’nin  anketi de benzer sonuçlar ortaya koydu.

 

Reuters anketi:  GSYH’nin Q4’te %2.7 daralması, 2018’de büyümenin %2.55 ile YEP tahminlerinin altında kalması bekleniyor, 2019’a yönelik endişeler de artıyor

 

Gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) geçtiğimiz yıl son çeyrekte TL’deki sert değer kaybı, finansal koşullardaki sıkılaşma ve iç talepteki yavaşlamanın etkisiyle yüzde 2.7 daralması, 2018’in tamamında ise büyümenin yüzde 2.55 ile YEP hedeflerinin oldukça altında kalması bekleniyor.

Reuters’ın 19 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre dördüncü çeyrek GSYH tahminleri sıfır ile yüzde 5.5 daralma bandında yer alıyor. 2018 sonu büyüme beklentileri ise yüzde 1.8 ile yüzde 3.5 büyüme aralığında yer alıyor.

Türkiye ekonomisi, 2016’daki yüzde 3.2 büyüme ardından 2017’de iç talep ağırlıklı yüzde 7.4 büyümüştü. İlgili dönemde aşırı ısınma tartışılırken ekonomi 2018’in ilk çeyreğine de yüzde 7.2 gibi yüksek bir büyüme ile başladı. İkinci çeyrekte büyüme yüzde 5.3’e yavaşlarken üçüncü çeyrekte yavaşlama belirginleşerek yüzde 1.6’ya geldi.

Reuters anketinde geçen yılın son çeyreği itibarıyla daralmanın başladığına kesin gözüyle bakılırken yıl geneline ilişkin beklentiler ise yüzde 2.55 büyüme ile yüzde 3.8 olan Yeni Ekonomi Programı (YEP) hedeflerinin de oldukça altında kalıyor.

Ekonomik büyüme 2018 ikinci çeyreğinden bu yana ivme kaybediyor. Finansal koşullardaki sıkılaşma, TL’deki değer kaybı, TCMB’nin sıkılaştırma adımları ve iç tüketimde yavaşlamanın etkisiyle başlayan daralma trendinin ne kadar süreceği ise soru işareti.

Büyümenin en önemli öncü göstergelerinden sanayi üretimi Aralık’ta yüzde 9.8 ile beklentilerin üzerinde daralmıştı. Ekonomistler sanayi üretim verilerinin yılın son çeyreğine iktisadi faaliyetin tahminlerden daha da olumsuz bir seyir izlediğini gösterdiğine dikkat çekmişlerdi.

Ekonomistlerin hesaplamalarına göre Aralık ayında sanayi üretiminde arındırılmamış bazda yaşanan yüzde 9.8 daralma en son, küresel kriz nedeniyle Türkiye ekonomisinin yüzde 5’e yakın daraldığı 2009 yılının Haziran ayında görülmüştü. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi 2018 son çeyrekte ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.5 daralma gösterdi.

 

2019 tahminleri daralmaya doğru revize ediliyor

Reuters’ın Ocak ayı ortasında 51 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre 2019 büyüme beklentileri ise bir önceki ankette yer alan yüzde 1.1’den yüzde 0.2’ye gerilemiş durumda.

Ancak ekonomistler son bir buçuk ayda da 2019 beklentilerini genel olarak aşağı revize ediyorlar. Bu da 2019 genelinde tahminlerin daralmaya işaret edeceği anlamına geliyor. Son dönemde iç talepteki yavaşlama beklentilerine dış talepte öngörülmeyen yavaşlamanın da eklenmesi büyümede aşağı revizyonları hızlandırıyor.

Avrupa Komisyonu’nun euro bölgesine dair 2019 yılı büyüme tahminini yüzde 1.9’dan yüzde 1.3’e indirirken Türkiye’nin 2018’de AB’ye yapılan ihracatın toplam ihracatın yüzde 50’sini oluşturması AB’deki yavaşlama nedeniyle Türkiye ihracat üzerinden olumsuz etkilenme potansiyelini de artırıyor.

Bu gelişme Türkiye’nin ihracat ithalat verilerine de yansırken ekonomistler AB’deki yavaşlamanın 2019 büyümesini 0.5 puan aşağı çekebileceğini hesaplıyorlar.

Yüksek enflasyon ve cari açık gibi bozulan makro dengeler, şirketlerin artan döviz borcu, hükümetten ekonominin dengelenmesi için adım beklentileri, TCMB’nin para politikasına yönelik soru işaretleri gibi unsurların yanı sıra ABD ile bozulan ilişkiler kaynaklı siyasi riskler TL’nin geçen yıl sert değer kaybetmesine yol açmıştı.

TÜİK 2018 ve dördüncü çeyrek GSYH verilerini 11 Mart’ta saat 1000’da açıklayacak.

 

BloombergHT anketi:  %2.8 çeyreksel daralma

 

Bloomberg HT Araştırma Masası tarafından hazırlanan Türkiye dördüncü çeyrek ve 2019 yılı ekonomik büyüme anketine göre katılımcıların medyan beklentisi, Türkiye ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde yıllık yüzde 2.8 daralacağı yönünde.

 

Ankete katılan 17 kurumun tamamı dördüncü çeyrekte daralma öngörürken, en düşük tahmin yüzde 5.00, en yüksek tahmin ise 1.50 küçülme olacağı yönünde.

Anketten çıkan sonuçlara göre 2018 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentilerinin medyanı yüzde 2.00 olurken, 2019 büyüme tahmini veren 13 kurumun beklentilerinin medyanı yüzde 1.00 seviyesinde gerçekleşti.

 

Türkiye ekonomisi, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 üçüncü çeyreğinde ise yüzde 1,6 büyümüştü.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler