Sosyal Medya

Ekonomi

Politikalar çiftçiyi ekimden vazgeçirdi, buğday da alarm veriyor!

Ulusal Hububat Konseyi Araştırma ve Danışma Kurul Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, "Kritik eşik değerde olduğumuz buğday, önümüzdeki süreçte tedbir alınmazsa patates ve soğanda yaşanan sorunları yaşamaya başlar. Türkiye’de başta buğday olmak üzere hububat ürünleri tarım alanlarımızın neredeyse %75’ini oluşturuyor. Dolayısıyla buğday kritik bir halka ve veriler ciddi sorunları önümüze koyuyor." dedi.

Politikalar çiftçiyi ekimden vazgeçirdi, buğday da alarm veriyor!

Tarım sektörü alarm vermeye, üreticiler uyarılarda bulunurken, AKP hükümeti tarafı da diğer yana bakmaya devam ediyor.  Tarım Bakanı Pakdemirli’nin Mayıs başında açıklayacağ tarım reformunun dev sektörü özel sektör yönetimine bırakma planları ortaya çıkınca oluşan tepkiler nedeniyle geri çekilmesi, sorunların çözümsüz kalmaya devam edeceğinin habercisi. Sektör temsilcileri, tedbir alınmadığı takdirde patates ve soğanda yaşanan arz talep sorununun, buğdayda da yaşanmaya başlayacağı uyarısında bulundu.

Dünya gazetesinden Hilal Sönmez’in aktardığına göre, Türkiye’de hububat ekiminde yaşanan gerilememeye bağlı oluşacak riskler ve alınması gereken önlemler, Kayseri’de masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, uygulanan politikaların çiftçiyi buğday ekiminden vazgeçirdiğini söyledi.

Türkiye’de hububat ekiminde yaşanan gerilememeye bağlı oluşacak riskler ve alınması gereken önlemler, Kayseri’de masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, uygulanan politikaların çiftçiyi buğday ekiminden vazgeçirdiğini söyledi.

Türkiye’de 2000 yılında 92 milyon, 2017 yılında ise 77 milyon dekar alanda buğday ekildiğini dile getiren Bağlamış, 2018’de buğday ekim alanının 72 milyon dekara düştüğünü ve üretimin de 20 milyon tona gerilediğini söyledi. Türkiye’nin buğday veriminin de dünyadaki standartların altında olduğunu kaydeden Recep Bağlamış, “Türkiye’nin hububat ihraç eder duruma gelmesi için çok fazla üretim yapması gerekiyor. Özellikle sulanmayan alanların sulu tarıma açılması ile üretimin artacağına inanıyoruz. Hububat ve özelinde buğdaydaki bu düzensiz gerilemelerde iklim değişikliği etkili oldu ancak ekim alanlarında süreklileşen gerilemenin nedenini girdi maliyetlerindeki yükselme” dedi.

“Kayseri’de buğdayın kalitesi düştü”

Geçmiş yıllarda Kayseri’nin kaliteli buğdaylara sahip olduğunu, ancak hem iklim değişikliği hem de zararlı böceklerin ortaya çıkmasıyla Kayseri’de buğdayın kalitesinin düştüğünü belirten Bağlamış, “Buğday yemlik olarak satılarak hem çiftçinin zarar etmesine hem de un üreticilerinin ekmeklik buğday bulmasını zorlaştırdı. Kayseri genelinde 2017 yılında buğday üretimi 366 bin ton gerçekleşirken 2018’de ise 303 bin tona geriledi. Türkiye’de ve Kayseri’de hububat kalitesini ve rekoltesini artıracak her projeye desteğe hazırız” dedi.

“Buğdayda yeterlilikte sınır değerlere ulaşmış durumdayız”

Ulusal Hububat Konseyi Araştırma ve Danışma Kurul Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, Türkiye’deki tarımsal ürünlerin yeterliliğinin ciddi sorgulama konusu olduğunu ve buğdayda da artık kendi kendimize yeterlilikte sınır değerlere ulaşıldığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu: “Kritik eşik değerde olduğumuz buğday, önümüzdeki süreçte tedbir alınmazsa patates ve soğanda yaşanan sorunları yaşamaya başlar. Türkiye’de başta buğday olmak üzere hububat ürünleri tarım alanlarımızın neredeyse %75’ini oluşturuyor. Dolayısıyla buğday kritik bir halka ve veriler ciddi sorunları önümüze koyuyor. Kayseri ve Konya’nın içinde bulunduğu İç Anadolu, Türkiye’de hububat üretiminin yüzde 33’ünü sağlıyor ve çok stratejik bir öneme sahip. Bu bölgede alınacak tedbirler bu yüzden çok önemli. Türkiye’de özellikle un, makarna ve ekmek üretiminde kullanılan kaliteli buğdayda sorun yaşandığı için sanayiciler yurtdışından ithal ediyor. Çiftçi kazanmazsa ekim yapmıyor ve üretimden uzaklaştığı zaman geri dönmüyor. Bu çok ciddi bir sıkıntı.”

“Türkiye 2080 yılında bugünkünden yüzde 15 daha az üretebilecek”

Bahri Bağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Bitki Islahı ve Genetiği Bölüm Başkanı Enes Yakışır ise değişen iklim şartlarının tarımsal üretimdeki etkileri ve çözüm önerilerine yönelik açıklamalarda bulundu. Yeryüzündeki tatlı su miktarının yalnızca yüzde 5’inin tarımsal alanlarda kullanılabildiğini paylaşan Yakışır, iklim değişikliğinin 2080 yılındaki etkilerine yönelik öngörülerin yer aldığı bir tablo üzerinden yaptığı sonumda, “Türkiye 2080 yılında bugün ürettiğinden yüzde 15 daha az üretebilecek” dedi. Yakışır, programa katılan üreticilere ve sanayicilere değişen iklim şartlarında yapılabilecekler konusunda açıklamalarda bulundu.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler