Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Piyasalar ve Uzmanlar Berat Albayrak Açıklamasına Nasıl Tepki Verdi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın uzun zamandır beklenen ekonomi reformu piyasalar tarafından nası karşılandı? Öncelikle konuşma sırasında dolar/TL bir…

Piyasalar ve Uzmanlar Berat Albayrak Açıklamasına Nasıl Tepki Verdi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın uzun zamandır beklenen ekonomi reformu piyasalar tarafından nası karşılandı? Öncelikle konuşma sırasında dolar/TL bir ara yeniden 5,70’in üzerine çıktı ancak daha sonra yeniden 5,69’a indi. Fakat dolar/TL’de ciddi bir iniş de gözlenmedi. Sabahki seviyesinde beklemede kaldı.

Borsa’da da BİST-100 endeksinde bir yükselme yaşanmadı. 97.604’de yarım puanlık düşüşünü sürdürdü. Gösterge faiz %21’lik seviyesini korudu.

Kamu bankalarının sermayesinin güçlenmesi gibi önemli bir madde içeren ekonomi programı acaba kamu bankası hisselerini nasıl etkiledi diye bakılacak olursa Vakıfbank hissesi açıklamadan olumlu bir etki görmedi. Yüzde yarımlık bir düşüş gözüküyor. Halkbank ise önce bir düşüş yaşadı sonra hafifçe yükseldi. Böylece açıklama öncesi yükselişini yakaladı ve sadece  yüzde 0,30’luk bir artışa geldi. Yani aşağı yukarı yerinde saydı.

Özel sektör bankaları hakkındaki ifadeler acaba özel bankaları nasıl etkiledi diyecek olursak onun için de toplam bankacılık endeksine bakmak gerekirse orada da % yarımlık bir düşüş yaşandı.

Önemli açıklamaların olduğu enerji şirketlerinde ise mesela Enerji SA hisselerinde % 1 civarında bir yükseliş görüldü.

Uzmanların Berat Albayrak’ın açıklamalarına dair yorumları

Ekonomist Emre Alkin’e göre, açıklamalardan anlaşılan:

-Ekonomik adımları hemen atacağız ama yapısal reformlara sonra bakacağız
– Bankacılık ve Finans acil neşter atılması gereken bir konu
– Tarım ve Gıda’da başka birşey deneyeceğiz
– Teşvikleri daha akılcı ele alacağız
– Vergilerde yeniden yapılanma var.

Uğur Gürses ise Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “reform programı” açıklaması beklenirken, birkaç politika adımı ile temennilerden oluşan bir çerçeve ortaya çıktı diye düşünüyor.

Ekonomist Ümit Akçay da, açıklanan yol haritasında, Türkiye ekonomisin karşılaştığı temel açmazların herhangi birine dair anlamlı bir bakış açısı bulunmadığını; bu çerçevenin, ekonomi yönetiminin gelişmeler karşısında sürüklendiğini teyit ediyor diye yazmış. Ekonomik krize ek olarak, yaşanan KrizYönetimininKrizidir diye de ekliyor.  Akçay’a göre yol haritasının ufkunun sekiz ayla sınırlı oluşu bir talihsizlik.

Ekonomist Timothy Ash de başlıkların pyasa dostu olmakla birlikte içlerinin dolu olmadığını ancak sonunda enerji sektöründeki batık kredi probleminin kabul edilmiş olmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Ekonomist Erkin Şahinöz, Albayrak’ın açıklamalarını, “Yatırımcılar açıklamadan ziyade, bunun somutlaşmasını, uygulamada vücut bulmasını bekliyor” şeklinde yorumladı. Şahinöz, “Bu güzel açıklamaların somut hamlelerle altı dolmadan yabancı yatırımcının endişesi devam edecektir” diye ekledi.

Sonuç olarak denebilir ki, piyasa şimdilik açıklanan tedbirleri yorumlamakla meşgul. Fakat piyasayı hemen olumlu etkileyen  çok temel bir tedbir de görülmüş değil.

Bir başka yorum ise piyasanın daha çok dış ve iç siyaset risklerine duyarlı olduğu ve Berat Albayrak’ın sunumunun bu risklerin önüne geçemediği.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses sosyal medya hesabı Twitter’dan Albayrak’ın açıklamalarına tepki gösterdi.  “Batık krediler en fazla yüzde 6 denince ciddiyetle izlemeyi bıraktım” paylaşımı yaptı. Gürses daha sonra yaptığı paylaşımda, “Reform bunun neresinde” diye sordu.

T24 Yazarı Barış Soydan şunları kaydetti “Dolar Albayrak’ın açıkladığı pakete neden olumsuz tepki verdi? Neden 5.70’i geçti? Çünkü yabancı yatırımcı bankalardaki batık krediler devlet tarafından alınmasını istiyordu. Albayrak, devletin bu işe karışmayacağını net dille söyledi.”

İktisatçı Yalçın Karatepe Albayrak’ın açıklamasını, “Vergi yolda” sözleriyle değerlendirdi. Karatepe şunları kaydetti: “Şimdiye kadar söylediği tek somut şey Kamu bankalarına 28 milyar lira hazine kağıdı verecekler gerisi lafı güzaf. Herkes bir gün demokrasi, laiklik ve hukukun üstünlüğünün önemini anlayacaktır.”

Doç. Dr. Ümit Akçay Albayrak’ın duyurduğu yapısal dönüşüm adımları hakkında Twitter’dan şunları kaydetti: “Turizm, 7 stratejik sektör arasında sayılmış. Lojistik master planı ile Varlık fonunun ne alakası olduğunu açıklamadan, o planın bir anlamı yok. Temel bir bürokratik mimari sorunu var ve her adım bunu daha da derinleştiriyor. Açıklanan yol haritasında, Türkiye ekonomisin karşılaştığı temel açmazların herhangi birine dair anlamlı bir bakış açısı bulunmuyor. Bu çerçeve, ekonomi yönetiminin gelişmeler karşısında sürüklendiğini teyit ediyor. Ekonomik krize ek olarak, yaşanan kriz ‘yönetim krizi’dir.”

Gazeteci Ali Tezel’de kıdem tazminatları ve BES ile ilgili açıklamalara değinerek “Çalışanlara zorunlu BES tam zorunlu olacak isteyen ben BES istemiyorum çıkıyorum diyemeyecek yani bir nevi ücretlilerden vergi alınmış olacak, bu arada daha önce söylediğim gibi kıdem tazminatları gidiyor…” dedi.

İLGİLİ HABERBerat Albayrak: Kıdem Tazminatı Fonu Bu Yıl Kurulacak!Berat Albayrak: Kıdem Tazminatı Fonu Bu Yıl Kurulacak!

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler