Sosyal Medya

Özlem Derici Şengöl:  TCMB bekle ve gör dönemine geçiyor

13 Aralık 2019

TCMB Para Politikası Kurulu Kararı

TCMB politika faizini 200bps düşürdü… Merkez Bankası dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından politika faizi olan haftalık repo faizini beklentilerimize paralel şekilde 200 baz puan indirdi ve %12.0’ye getirdi. Piyasa beklentisi 150 baz puan indirim yönündeydi. USD/TRY kuru kararın ardından 5,79 seviyesinin altına düşerek bir miktar olumlu reaksiyon gösterirken, 2 yıllık gösterge faiz % 11,97 seviyesinde sabit kaldı.

Gevşek para politikasının sonuna doğru…

 

TCMB’nin enflasyon ile ilgili değerlendirmeleri arasında en önemlisi “mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu” ifadesinden “büyük ölçüde” ibaresinin çıkartılmış olması. Bunun anlamı TCMB’nin şu an uygulamakta olduğu gevşek para politikasının sonuna yaklaşıldığı ve önümüzdeki dönemde dezenflasyonla uyumlu para politikasının bu kadar gevşek bir para politikası olmayacağı. Ayrıca önceki açıklamasında TCMB, Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve iç talep koşullarının çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğunu söylerken bu ayki açıklamada çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinin ılımlı seyrettiğini belirtmiş. Bu da enflasyondaki düşüşün bu geçtiğimiz senedeki gibi belirgin olmayacağı görüşüne TCMB’nin de katıldığını teyit ediyor. Banka, yılsonunda enflasyonun Ekim Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşebileceğini belirtti. Bu da tüketici enflasyonunun yılı %11.2’de bitirebileceğini düşündüğünü gösteriyor. Bizim beklentimiz de enflasyonun yılsonunda %11.4 olarak gerçekleşmesi.

 

İç talepte iyimser, dış talepte kötümser…

TCMB bir önceki toplantının açıklama metninde yer alan kademeli toparlanma, ılımlı iç talep koşulları gibi ifadelerinin içindeki “kademeli”, “ılımlı” ibarelerini atarak ekonomik aktivitede toparlanmanın daha belirgin olduğu sinyalini verdi. Dış taleple ilgili olaraksa “net net ihracatın büyümeye katkısının azalarak da olsa süreceği” ifadesi yerini “net ihracatın büyümeye katkısının gerileyeceği” ifadesine bırakmış. Bu beklentiye katılmakla birlikte bu gelişmeye paralel olarak cari açıktaki olumlu görünümün bozulmaya başlamasını bekliyoruz. Ancak TCMB, büyüme kompozisyonunun etkisiyle belirgin bir iyileşme kaydeden cari açıkla ilgili olarak önümüzdeki dönemde alınan tedbirlerin de katkısıyla ılımlı bir seyir izlenmesini bekliyor.

Bekle gör veya ölçülü indirimler…

Enflasyonun önümüzdeki yılın ilk yarısında çift haneli oranlarda devam etmesini bekliyoruz. Buna ek olarak TCMB’nin mevcut talep koşulları ve enflasyon değerlendirmesini göz önünde bulundurduğumuzda önümüzdeki yıl faiz indirimlerine ara verildiğini ya da ölçülü indirimlerden oluşan küçük adımlarla ilerlendiğini görebiliriz. PPK toplantı sayısının 8’den 12’ye yükseltilmesi de TCMB’nin değişen koşullara göre hızlı karar verebilmesinin önünü açacaktır. Bizim beklentimiz yıl boyunca 250 baz puanlık bir indirimin gerçekleşmesi yönünde.

 

 

 

 

 

Özlem Derici Şengül

Spinn Consulting Founding Partner

@ozlemderici

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları