Sosyal Medya

Ekonomi

Motorine bu gece yarısından geçerli bir zam daha

Motorinde pompa fiyatında bu gece yarısından geçerli olmak üzere litre başına 7 kuruş zam yapılacak. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları…

Motorine bu gece yarısından geçerli bir zam daha

Motorinde pompa fiyatında bu gece yarısından geçerli olmak üzere litre başına 7 kuruş zam yapılacak.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS)’in açıklamasında; “16 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 7 kuruş/litre pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur” denildi.

Zammın ardından motorinin litre satış fiyatı İstanbul’da ortalama 6.35, Ankara’da 6.44, İzmir’de ise 6.47 liraya yükselecek. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Eşel mobil sistemi, ÖTV’nin azaltılması yoluyla gerçekleştirildiğinden bütçede ilgili gelir kaleminde düşüşe neden oluyor. Ayrıca akaryakıt fiyatlarındaki değişiklikler enflasyonu da doğrudan etkiliyor.

Geçen yıl sistemin başladığı Mayıs ayından en yoğun etkilerin sona erdiği Kasım ayı ortasına kadar devletin feragat ettiği ÖTV tutarı 8.3 milyar lira olmuştu. tutar bu yıl Mayıs sonuna kadar yaklaşık 1.3 milyar TL oldu. Eşel mobil Mayıs’tan sonra da kullanıldı.

Akaryakıt fiyatlarında eşel mobilin tekrar devreye alınması için daha, pompa satış rakamlarına yansıması gereken tahmini rakamlar motorinde 12 kuruş/litre, benzinde 35 kuruş/litre, otogazda ise 45 kuruş/litre seviyesinde bulunuyor.

Motorine en son 20 gün önce zam yapılmıştı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler