Sosyal Medya

Döviz

Merkez Bankası Resmi Rezerv Varlıkları Kasım’da yüzde 0.2 artarak 104.8 milyar dolar oldu

Resmi rezerv varlıkları Kasım'da bir önceki aya göre %0.2 artarak 104.8 milyar dolar olurken, TCMB'nin 1 aya kadar vadeli swap işlemleri 13.6 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası Resmi Rezerv Varlıkları Kasım’da yüzde 0.2 artarak 104.8 milyar dolar oldu

Resmi rezerv varlıkları Kasım’da bir önceki aya göre %0.2 artarak 104.8 milyar dolar olurken, TCMB’nin 1 aya kadar vadeli swap işlemleri 13.6 milyar dolar oldu. Böylece swap işlemlerinin TCMB’nin 104.8 milyar dolarlık rezerv varlıklarına katkısı Ekim’deki 17.85 milyar dolardan Kasım’da 17.65 milyar dolara geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin bugün yayınladığı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi raporunda şu bilgiler yer aldı;

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 0.2 artarak 104.8 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 0.4 artarak 76.9 milyar ABD doları olarak kaydedilmiş, altın cinsinden rezerv varlıkları ise 0.3 azalarak 26.5 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 8.9 azalarak 15.2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın 10.4 milyar ABD doları anapara, 4.8 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 18.3 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 14.2 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 3.3 azalarak 35.3 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler