Sosyal Medya

Ekonomi

MB Başkanı: Enflasyon görünümünde iyileşme sürüyor

TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiğini ve iç talep gelişmeleri ile parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediğini vurguladı.

MB Başkanı: Enflasyon görünümünde iyileşme sürüyor

TCMB Başkanı Murat Uysal, iç talep gelişmeleri ile parasal sıkılaştırma etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediğini vurguladı.

Başkan Murat Uysal Türkiye Bankalar Birliği üyelerine yaptığı sunumunda iktisadi faaliyetteki toparlanmanın 2019 yılı ikinci çeyreğinde ılımlı bir şekilde devam ettiğini, net ihracatın dönemlik büyümenin sürükleyicisi olduğunu ifade etti. Uysal ekonomideki toparlanmanın üçüncü çeyrekte sürdüğünü, sektörel yayılımda bir miktar iyileşme gözlendiğini belirtti.

Piyasa fiyatlamalarının ABD’de faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisini yansıtmakta olduğunu ve küresel ekonomik politika belirsizliği yüksek bir seviyede olduğunu vurguladı. Gelişmekte olan ülkelere portföy akımları dalgalı ve zayıf olduğuna dikkat çekerken küresel enflasyon ılımlı seyrini sürdürmekte olduğuna işaret etti.

Başkan Uysal enflasyon ve para politikası görünümüne ilişkin olarak ise, enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiğini ve iç talep gelişmeleri ile parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediğini vurguladı. Uysal özel tüketimdeki kısmi iyileşmenin yatırımlar yatafında gözlemlenmediğini belirtti. Reel kesimin dış borç azaltma eğilimi sürerken, bankaların borç yenileme oranlarında kısmi bir artış görüldüğünü vurguladı. Son dönemlerin odağındaki uluslararası rezervlerin de kısa vadeli dış borç ödemelerini karşılayacak düzeyde olduğunu iddia etti.

Uysal sunumunda enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun korunduğunu ve parasal sıkılığın düzeyinin ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceğini ifade etti. Vergi etkisinden arındırıldığında çekirdek enflasyon ana eğilim göstergelerindeki yükseliş daha sınırlı derken, enflasyon beklentilerinin seyrini izlediklerini söyledi.

Kredi büyümesinin geçmiş yıllar ortalamasının altında bir eğilim sergilediğinin altını çizdi.

Başkan Uysal sunumunun sonunda, Merkez Bankasının fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler