Sosyal Medya

Ekonomi

Maestro uyardı: Uzun vadede büyüme dramatik olarak düşecek

19 yıl boyunca Amerikan Merkez Bankası Fed’in başından olan Maestro lakaplı Alan Greenspan Amerikan ekonomisine dair uyarılarını yineledi. Greenspan, ekonomik…

Maestro uyardı: Uzun vadede büyüme dramatik olarak düşecek

19 yıl boyunca Amerikan Merkez Bankası Fed’in başından olan Maestro lakaplı Alan Greenspan Amerikan ekonomisine dair uyarılarını yineledi.

Greenspan, ekonomik büyümenin büyüyen yardımların yükü altında kalan Amerikan istihdam piyasası ve dünya çevresindeki zayıflık göz önüne alındığında uzun süre devam edemeyeceğini savundu.

Eski Merkez Bankası başkanı Sosyal güvenlik ve sağlık sisteminin yarattığı yük konusunda tekrar uyardı.

Yıllardır bu yardım programlarının sermaye yatırımlarını dolar dolar boşalttığını belirten Greenspan, asıl sorunun uzun vadede olduğunu söyledi.

Amerikan nüfusu yaşlandıkça bu yardımların yarattığı yükün artacağını belirten Greenspan bu konuda önemli bir değişiklik yapılmazsa sorunun kötüleşeceğini belirtti.

Greenspan, kısa vadede ekonominin makul derecede iyi olduğunu söyledi ancak uzun vadede büyümenin oldukça dramatik bir biçimde söneceğinin de altını çizdi.

Her ne kadar son dönemde büyümeye dair işaretler pozitif olsa da ve Atlanta Fed son büyüme beklentilerinde %2.3’ü telaffuz etmiş olsa da Greenspan bunu ekonomide bir hisse senedi piyasası atmosferi olmasına bağlıyor.

Greenspan bu iyileşmenin büyük  ölçüde hisse senedi piyasalarında görülen fiyat artışlarından geldiğini söylüyor.

“S&P 500 endeksinde görülen %10’luk bir artış GSYH’da %1’lik bir artışa tekabül ediyor” diyor.

Ve S&P 500 2019 başından bu yana %16 yükselerek bu artışı devam ettirmesi halinde tarihindeki en iyi performansını kaydetme yolunda ilerliyor.

Ekonominin zayıflayacağını tekrarlayan ünlü uzman bunun Avrupa’da da durumların iyi gitmemesiyle ilgili olduğunu ekliyor.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Ali Tezel kıdem tazminatıyla ilgili tüm sorulara cevap verdi

      Kıdem tazminatını gerçeğini, Kıdem tazminatını hükümetin neden istediğini Ali Tezel  anlatıyor.   Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri   Vergi…

  • Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

    Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Benzer Haberler