Sosyal Medya

Ekonomi

Kıdem tazminatı için geri sayım!

BES, mevcut haliyle bir emeklilik sigortası kimliğini taşıyor. Kıdem tazminatı fonunun da bu sisteme dahil olmasıyla, işten çıkarmalar sonrasında işverenin ödediği bir bedel olması yönüyle “tazminat” olan tasarımın “tazminat” kısmı devreden çıkmış olacak.

Kıdem tazminatı için geri sayım!

AKP hükümetinin kötü ekonomi yönetimi ile artan birikimli sorunlar hükümeti kaynak arayışına itiyor.  Uzun yıllardır gündemde olan ve işçi sendikalarının karşı çıktığı Kıdem Tazminatını bir fona dönüştürmek de yeni “reform” programı kapsamında tepki çekmekteydi.

AA’nın haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni kıdem tazminatı sistemine ilişkin görüşleri almak ve ayrıntıları netleştirmek üzere ilgili tüm tarafları bir araya getirecek.

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden edindiği bilgiye göre, uzun süredir ülke gündeminde bulunan kıdem tazminatı konusu Yeni Ekonomi Programı’nda da yer alırken, bu kapsamda kıdem tazminatı reformunun sosyal tarafların mutabakatıyla gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Mevcut kıdem tazminatı uygulamasında, son iş yerinde en az bir yıl çalışmak koşuluyla emeklilikte, vefat halinde veya işten çıkartılma durumunda tazminat alınıyor.

Yapılacak düzenlemeyle kıdem tazminatının işverenlerin takdirinde belirsiz bir alacak olmaktan çıkarılarak nakden ödenebilir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Hak kaybı olmayacak

Düzenleme kapsamında fona ne kadar kesinti yapılacağı, sistemin kimleri kapsayacağı, birikmiş kıdem tazminatlarının durumu gibi temel parametreler, işçi sendikaları da dahil olmak üzere konuyla ilgili tüm paydaşların görüşleri alınarak belirlenecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da yakın zamanda bütün kesimleri bir araya getirecek. Yapılacak çalışmalarda kazanılmış hakların korunması sağlanacak.

Yeni sistemde, özel emeklilik sistemiyle entegre olacak fonlamaya dayalı bir mekanizmaya geçileceğinden çalışanlar kıdem tazminatı fonuyla desteklenecek ve sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir emeklilik sistemine entegrasyon sağlanacak.

Böylece hem toplam tasarruflar artırılacak hem de çalışanların emeklilik döneminde ek bir gelire kavuşması temin edilmiş olacak.

Ancak açıklanan Kıdem Tazminmatı Fonu planına sendikalardan önemli itirazlar var.  BES’le zorunlu şekilde birleştirilecek dev kaynağın nereye yatırım yapacağı, gelir yaratma kapasitesinin nasıl orunacağı bir yana, işçi sendikaları kazanılmış hakların kaybedilmeyeceği konusunda ikna olmuş değiller.

Dünya Gezetesi’nden Mehmet Kaya’nın haberi tarafların görüşlerini anlatıyor.

Bakan Albayrak’ın açıklamasında, bu alanda daha önceki çalışmalardan farklı olarak fonun özerk değil, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre bir fon tasarımı oldu. Önceki çalışmalarda fonun özerk yönetimi esasa alınmıştı. Bakan Albayrak tarafından açıklanan sistem, oluşturulacak fonun Hazine tarafından yönetilen bir yapıya işaret ediyor.

Her iki taraftan da itiraz var

Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine yönelik girişimlere hem işçi, hem de işveren kanadından itirazlar geldiği için daha önce askıya alınmıştı. TÜRK-İŞ ve DİSK herhangi bir fon düzenlemesine kesinlikle karşı olduğunu açıklamıştı. HAK-İŞ ise kıdem tazminat kazanım hakları ve 1 yıl için 1 ücret olan sistemin bozulmaması şartıyla fona sıcak bakabileceğini belirtmişti. İşveren kanadında TİSK ise primin yüksek olduğunu belirterek kıdem miktarının azaltılması talebini iletmiş ancak özellikle işçi sadakati endişesiyle fon düzenlemesinin iş barışını bozabileceğini belirtmişti.

İşten çıkarmalarda “tazminat” devreden çıkmış olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kıdem tazminatı fonuna yönelik yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızın kazançlarına göre, azdan az çoktan çok, belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yani tamamlayıcı emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte Kıdem Tazminatı Reformunu da hayata geçireceğiz. Tüm paydaşlarımızın katılımı ile tıpkı çalışanlardan olduğu gibi işverenden de yapılacak kesintiler BES ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu’nda toplanacak” dedi. BES, mevcut haliyle bir emeklilik sigortası kimliğini taşıyor. Kıdem tazminatı fonunun da bu sisteme dahil olmasıyla, işten çıkarmalar sonrasında işverenin ödediği bir bedel olması yönüyle “tazminat” olan tasarımın “tazminat” kısmı devreden çıkmış olacak.

Önceki çalışmalarda özerlik öngörülmüştü

Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine yönelik daha önce yapılan çalışmalarda işverenlerin ücret üzerinden yüzde 4 oranında prim ödemesi ve oluşturulacak fonun Çalışma Bakanlığı ile ilişkili ancak özerk yönetilmesi öngörülmüştü. Bakan Albayrak’ın açıklamasında prim kesintilerinin kimden yapılacağına yönelik bir bilgi verilmedi ama BES düzenlemesi ile paralellik kuruldu. Bu da kıdem tazminatı fonu için de işçiden prim kesilmesi ihtimalini akla getirdi. Önceki çalışmalarda, kıdem fonunun her türlü yatırım aracına yatırım yapabilmesine izin verilmişti. Kıdem fonunun da BES gibi işçi adına bireysel olması öngörülmüştü.

Konu, önümüzdeki dönemde gündemi çok meşgul edeceğe benziyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler