Sosyal Medya

Ekonomi

Kamu Haznedarlığı Yönetmeliği Yayımlandı: Kamu Mevduatlarına Faiz Tavanı Geldi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısından Kamu Haznedarlığı Yönetmeliği yayımlandı. Yönetmeliğin en ilgi çekici maddelerinden biri de kamu kurumlarının kamu bankalarındaki mevduatlarna ilişkin getirilen sınırlama.

Kamu Haznedarlığı Yönetmeliği Yayımlandı: Kamu Mevduatlarına Faiz Tavanı Geldi

İlgili yönetmelikle  kamu kurumlarının kamu bankalarındaki mevduatlarına vadelere göre değişmek üzere tavan getiri uygulaması getirildi.

Yönetmeliğe göre ilgili kamu kurumlarının mevduat, ters repo ve katılma hesabı olarak değerlendirmeyi öngördükleri mali kaynakları için uygulanacak vadeli mevduat ve ters repo faiz oranı ile katılma hesabı beklenen/tahmini getirisi, yönetmelikle belirlenen oranlardan daha yüksek olamayacak.

Tavan getiri TCMB tarafından açıklanan bankalarca TL üzerinden açılan vadeli mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranının, vadelere göre değişen belli bir oranı ile sınırlandı.

Yönetmeliğe göre, genel bütçe kapsamın dışındaki kamu idareleri; kendi bütçeleri veya tasarrufları altında bulunan her türlü mali kaynaklarını kamu sermayeli bankalarda değerlendirmekle yükümlü.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler