Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

IMF Euro Bölgesini uyardı: Ekonomik şoklara hazırlıklı olun!

IMF Başkanı Christine Lagarde, Kasım ayında AMB’de Draghi'nin yerine geçecek. IMF de, AMB’nin faiz oranlarını rekor düşük tutacağı taahhüdünü uzatma kararını destekliyor ve daha fazla parasal teşvik sağlanabileceğini söylüyor. Fon, oranların daha da düşebileceğini ve tahvil alımlarının yeniden başlatılabileceğini belirtti. Aynı zamanda, “düşen getirilerle faiz oranlarını azaltmak için sınırlı hareket alanı” olabileceğini belirtti. 

IMF Euro Bölgesini uyardı: Ekonomik şoklara hazırlıklı olun!

IMF’ye göre, Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi’nin ekonomik genişlemesini güvenceye almak için sınırlı bir alana sahip ve ciddi bir kriz yaşanması durumunda hükümetler adım atmaya hazır olmalı.

IMF’nin yayınladığı düzenli IV. Madde Raporu’nda, 19 ülkeden oluşan euro bölgesinin uzun süreli anemik büyüme ve enflasyon dönemlerine yakın olması tehlikesi olduğunu belirtti. Küresel ticaret gerginliği, belirsiz bir Brexit ve bazı ülkelerde yüksek kamu borcuyla ilgili artan endişelerle, euro bölgesindeki tüm ilgili birimlerin savunmada durmasının zamanı geldiğini belirtti.

“Büyümeyi desteklemek ve kırılganlıkları azaltmak için daha güçlü politika çabaları gerekli olacaktır. Döngüsel konum, mali alan ve rekabet gücü de dahil olmak üzere ülkeler arasındaki çeşitli boyutlardaki önemli farklılıklar göz önüne alındığında, bu kolay olmayacak. Ulusal ve merkezi seviyedeki politika belirleyicilerin, riskler gerçekleşirse daha agresif önlemlerle yanıt vermeye hazır olmaları gerekir. ”

Euro bölgesi ekonomisinde yavaşlaması geçen yıl başladı, ancak ABD ile ortakları arasındaki ticari gerginlikler, daha geniş çerçevede ekonomiyi tehdit etmeye, üreticileri sıkıntıya sürükleyerek 2019 boyunca devam etmekte.

ECB Başkanı Mario Draghi, geçtiğimiz ay, görünüm iyileşmezse parasal uyaran eklemek için hazır olduğunu, dünya çapında daha destekleyici hale gelen meslektaşlarına katılmaya hazır olduğunu söyledi. Bu, merkez bankalarının ekonomiyi destekleme konusunda ellerinden geldiğince uzağa gitip gitmediği ve hükümetlerin daha büyük bir rol oynaması gerekip gerekmediği ile ilgili sorular ortaya çıkardı.

IMF Başkanı Christine Lagarde, Kasım ayında AMB’de Draghi’nin yerine geçecek. IMF de, AMB’nin faiz oranlarını rekor düşük tutacağı taahhüdünü uzatma kararını destekliyor ve daha fazla parasal teşvik sağlanabileceğini söylüyor. Fon, oranların daha da düşebileceğini ve tahvil alımlarının yeniden başlatılabileceğini belirtti. Aynı zamanda, “düşen getirilerle faiz oranlarını azaltmak için sınırlı hareket alanı” olabileceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası, güçlü parasal desteğin gerekli olmaya devam ettiğini belirtti ve enflasyonu engelleyen faktörlerin – örneğin yüksek maliyetlerden geçmek yerine kar marjlarını sıkıştıran şirketler gibi – orta vadede artan maliyetleri yansıtmak zorunda kalacaklarını söyledi.

IMF, mali alana sahip ülkelerin “büyümeyi arttırıcı harcamalara yatırım yapmaları gerektiğini” ve “ciddi bir ekonomik krizde daha fazla mali teşvik sağlanmasının gerekli olacağını” söyledi. Hükümetin kamu altyapısına yatırımları hızlandırması gerektiğini söyleyerek Almanya ve Hollanda’yı işaret etti. IMF’ye göre her iki ülkenin de emek üzerindeki vergileri düşürmesi gerekiyor.

Fon, “Mali alana sahip ülkeler bir teşvik uygulamaya hazır olmalıdır” dedi.

Avrupa Birliği, ekonomistler tarafından, ulusları büyümeye engel olan borç kuralları nedeniyle eleştiriliyor. AB Komisyonu, IMF’nin raporuna, maliye politikasının bir kriz senaryosunda daha da gevşemesi gerektiğini kabul ederek cevap verdi. Böyle bir gevşemenin ülkeye özgü olması gerekeceği ancak böylesi farklılaştırılmış bir mali müdahalenin tavsiye edilmesinin siyasi zorlukları konusunda uyarıda bulundu.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler