Sosyal Medya

Ekonomi

İhtiyaç kredilerine de yeniden yapılandırma: talepte etki zor!

Ödemeler açısından sıkışan hane halkı tarafından bu yapılandırma ilgi görecek olmakla beraber, iç talep tarafında elle tutulur bir hareketlenme beklemek gerçekçi değil.

İhtiyaç kredilerine de yeniden yapılandırma: talepte etki zor!

Geçtiğimiz sene zirve yapan kur krizinin etkileri 2019 yılında Türkiye ekonomisine yaşanan ağır bir durgunluk şeklinde yansıyor.  Kamu bankaları kaynaklı ucuz krediler ve vergi indirimleri tüketimi canlandırmaya yeterli olmuyor.  Kazım ayından bu yana açıklanan verilerden talep tarafında yaprak kımıldamadığını görmek mümkün.

Şirketlerin geçtiğimiz 10 senede oluşan borç yükü altında batışlarını engellemek için borcun yeniden yapılandırılması Kredi Garanti Fonu ile hayatımıza girmişti.  Bu sayede hem bankaların bilançolarında sorunlu kredileri sürdürmek mümkün oluyor, hem de başkanlık seçimi ve bu sene yapılacak yerel seçimler gibi önemli dönemeçlerde ülke ekonomisindeki sorunlar ötelenmiş oluyor.

Bugün de ihtiyaç kredilerinde yeniden yapılandırma haberi gündemde.

Dünya Gezetesi’nin haberine göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik Taslağı” ile “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik Taslağı”nı görüşe açtı.

Yönetmelikler; bankalarca verilen kredilere ilişkin usul ve esaslar ile finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve finansman şirketlerinin kuruluş ve çalışma esaslarına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Taslakta yer alan bir geçici madde ile ihtiyaç kredilerinin 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılmasının önü açılıyor.

İlgili madde, “Bu maddenin yürürlük tarihinden önce kullandırılan ve anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir” şeklinde.

Hane halkına ait ihtiyaç kredilerinde söz konusu yapılandırma, hiç kuşkusuz talep görecektir.  Faiz seviyesinin yine kamu bankaları üzerinden teşvikli olup olmayacağı net değil.  Diğer bir deyişle, piyasa faizine göre düşük faizle verilecek bir destek kamu bankaları açısından yeni görev zararları oluştururken, bu tür bir yeniden yapılandırma bireysel tüketim tarafında çok fazla etki yaratamayacaktır.  Dolayısıyla, ihtiyaç kredilerinde 60 aya kadar vade ile yeniden yapılandırma kararı, yine seçim öncesi seçim yatırımlarından olarak düşünülebilir.  Talep tarafında elle tutulur bir hareketlenme ise ancak enflasyonun düşürülmesi ve böylece faizlerin inmesi için alan açılmasının ardından, özel sektör borç sorununa gerçekçi bir çözüm üretilmesi halinde izlenebilir.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler