Sosyal Medya

Ekonomi

Hem Süt Üretimi Düştü Hem de Tavuk Eti Üretimi… İşte Son rakamlar!

Aşağıda iki grafik göreceksiniz biri süt üretimi ile ilgili diğeri de tavuk eti üretimi ile ilgili… Kırmızı eti dâhil etmediğimizde bile tarımdaki en dertli iki üretim dalı… Bir yandan üretim maliyetleri vuruyor, diğer yandan iç ve dış talep koşullarındaki kötüleşme…

Hem Süt Üretimi Düştü Hem de Tavuk Eti Üretimi… İşte Son rakamlar!

Kesilen tavuk sayısı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,4 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,1 azaldı. Nisan ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre %7,1 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %20,9 azaldı.

                                                Tavuk eti üretim miktarı, Nisan 2019

Tavuk eti üretimi Nisan ayında bir önceki aya göre %2,1 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,5 azaldı. Nisan ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %5 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %23,7 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre %2,1 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,1 azaldı.

Tavuk yumurtası üretimi ise Nisan ayında bir önceki aya göre %3,4 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 arttı.

 

SÜT ÜRETİMİ DE ALARM VERİYOR

Ticari süt işletmelerince Nisan ayında 847 bin 19 ton inek sütü toplandı

Toplanan inek sütü miktarı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,7 azaldı.

                                                 Toplanan inek sütü, Nisan 2019

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 138 bin 731 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %2,3 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 59 bin 612 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %6,2 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 4 bin 13 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %17,9 azaldı.

Yoğurt üretimi 99 bin 309 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %1,7 azaldı. Ayran üretimi ise 61 bin 430 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,6 azalış gösterdi.

 

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,5, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.

 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Nisan ayında bir önceki aya göre %1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,1 azaldı.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler